Kinoautomat se vrátil

12. červen 2007

Interaktivní film, jehož děj mohou ovlivňovat diváci, nadchl návštěvníky světové výstavy EXPO 67 v Montrealu. Nyní se Kinoautomat vrací do pražského Světozoru, kde byl promítán v sedmdesátých letech. Filmová kopie prošla digitalizací a hlasování probíhá pomocí bezdrátové technologie. Díky tomu se může Kinoautomat podívat i do dalších měst.

U dveří pana Nováka (Miroslav Horníček) zvoní jeho sousedka. Je téměř nahá. Oblečena jen do osušky si omylem zabouchla dveře svého bytu a nyní pana Nováka prosí, aby ji pustil k sobě domů. Co teď? Mladá dáma v prekérní situaci prosí o pomoc. A je velmi půvabná. Na druhé straně se každou chvíli může vrátit domů manželka pana Nováka, která má navíc dnes narozeniny... Taková je základní situace filmu Člověk a jeho dům. Dále už rozhodují diváci prostřednictvím dvou tlačítek. Zelené znamená vpustit, červené odmítnout.

Hlasovací zařízení je bezdrátové, komunikuje prostřednictvím Wi-Fi

Autorem Kinoautomatu je Radúz Činčera. Na tvorbě filmu se podíleli Pavel Juráček, Ján Roháč a Vladimír Svitáček. Pro režim vládnoucí v sedmdesátých letech byli tito tvůrci nepohodlní a pražské promítání bylo po roce zakázáno. Ještě dnes jsou v kině Světozor, které bylo pro Kinoautomat upraveno, pozůstatky původního hlasovacího zařízení.
O návrat Kinoautomatu se zasloužila dcera Radúze Činčery, režisérka Alena Činčerová. Princip zůstal stejný, změnilo se ale technické zázemí. Hlasuje se bezdrátově a o projekci se starají dva počítače.

Zahajovací večer, uprostřed paní Alena Činčerová

Ve Světozoru bude Kinoautomat k vidění do 20. června a projekce by měly pokračovat i na podzim. Během letní pauzy se film objeví na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a časem se možná dočkají i kina v dalších městech. Kinoautomat by měl vyjít také na DVD. Webové stránky projektu najdete na adrese www.kinoautomat.cz.

Rozhovor o Kinoautomatu jsme vysílali v magazínu Nula-jednička (audio).

autor: Jiří Suchomel
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.