Když promluví vášeň aneb Strhující inspirace maďarským folklórem
Tak nazvala jeden ze svých listopadových koncertů Moravská filharmonie Olomouc, která si do svých řad pozvala virtuózní gruzínskou klavíristku Nino Gvetadze a podle slov Yehudi Menuhina jednoho z nejdynamičtějších a nejpreciznějších dirigentů současnosti Zsolta Hamara. Tři maďarští autoři a geniální Beethoven rozzářili svým dílem olomouckou Redutu.
Letos je tomu 15 let, kdy ve Vídni zemřel rodák z maďarské, dnes rumunské Transylvánie György Sándor Ligeti (1923–2006). V mládí byl silně ovlivněn Bélou Bartókem a díky tomu i lidovou maďarskou hudbou. Originální hudební vize měl skvělé, ale se aktuálními trendy evropské avantgardy se mohl důkladně seznámit až poté, kdy v roce 1956 uprchl do Rakouska. V 60. letech způsobily senzaci Ligetiho skladby Atmosféry, Requiem, Lux Aeterna nebo Lontano, které v Koncertě klasika uslyšíme. I v té se hustě spletené hlasy jednotlivých nástrojů slévají v jednolitý proud zvuku.
Autentičnost, originalita, vynalézavost, odvaha, jistý druh urputnosti a pochopitelně Vídeň, to je, co spojuje Ligetiho a Beethovena. V Koncertě klasika uslyšíme Čtvrtý klavírní koncert, který Ludwig van Beethoven uvedl za klavírem ve veřejné premiéře v roce 1808 a koncert věnoval svému příteli, studentovi a patronovi arcivévodovi Rudolfovi. Rodačka z Tbilisi Nino Gvetadze, která vystupuje na recitálech po celém světě, je vyhledávanou komorní hráčkou a v rámci orchestrálních koncertů spolupracovala např. s dirigenty jako je Yannick Nézet-Séguin, Klaus Mäkelä, Jaap van Zweden. Její hra je, jednoduše řečeno, okouzlující.
Ve své době byl Ernő Dohnányi společně s Bélou Bartókem a Zoltánem Kodályem vůdčí osobností maďarských hudebních kruhů. U příležitosti osmdesátého výročí založení Budapešťské filharmonické společnosti roku 1933 napsal své nejpopulárnější dílo – Symfonické minuty op. 36. V rámci velkolepých oslav také zazněly Kodályovy Tance z Galanty – skladba, která Koncert klasika uzavře. Dílo je jakousi skladatelovou vzpomínkou na malebný ambient i hudbu uherských Cikánů z prostředí, ve kterém sám strávil několik let svého dětství. V kompozici převládá folklorní melos, uslyšíme čardáš i verbuňk a další úchvatné tance maďarské romské hudby.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.