Kateřina Cajthamlová v posledním díle o telepatii: Věda a víra jsou úplně odlišné skupiny informací
„Jedná se o přenos informace, mimosmyslově, při které nevyužíváme žádnou techniku ani smysl,“ vysvětluje definici telepatie Kateřina Cajthamlová v závěrečném dílu pořadu Hubněte zdravě. „Ale musím potvrdit, že s hubnutím telepatie nepomáhá.“
Historicky poslední díl pořadu je o telepatii, protože s nadsázkou řečeno si vzájemně vysíláme, na co se chtějí posluchači ptát a co chtějí slyšet. „Tele znamená daleko, patia znamená cítění – čili je to jakési vyciťování na dálku, mimo smysly,“ vysvětluje doktorka Kateřina význam slova.
Skeptici tvrdí, že to je podvod, sebeklam nebo dokonce halucinace. „Věřila bych tomu, že se mohu klamat, že jsem si nějak přehodila paměťové stopy, když se mi něco neobvyklého v tomto smyslu stane. Ale halucinace potřebuje podnět a tyto věci přicházejí bez podnětu. Tvrdí skeptici tvrdí, že biologie telepatii vylučuje, protože zatím nebyl nalezen žádný emitor, který by signály vysílal, a ani žádný receptor, který by signály přijímal. A pokud jsme to zatím neobjevili a neznáme to, tak tvrdí, že to neexistuje. A mají pravdu. Do té doby tomu můžeme akorát věřit. Věda a víra jsou naprosto odlišné skupiny informací.“
Mějme mysl otevřenou
Rozdíl je mezi vírou a pověrou a vědou a pavědou. „Myslím, že by bylo dobré, aby vědci občas komunikovali s někým, kdo měl nějaké zkušenosti, a aby nebyli úplný skeptici. Kvantový fyzik zase třeba tvrdí, že pozorovatel ovlivňuje svým pozorováním to, co pozoruje, a tudíž chování pozorovaného se může měnit podle toho, co si pozorovatel přeje. A to nemusí být telepatie ale takzvaná ‚slepá skvrna‘. Čím víc mě někdo přesvědčuje, tak tím víc věřím původní myšlence.“
Spousta věcí je neodhalena a nebyla v minulosti známá i z důvodu, že neexistovaly tak citlivé přístroje. Proto si doktorka Kateřina myslí, že bychom si měli zachovat otevřenou mysl.
Od 6. ledna se s ní budete potkávat v novém magazínu o zdraví s názvem Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou. Do pořadu můžete posílat své dotazy mailem, přes webový formulář nebo zavolat na záznamník.
Sama zažila, jak s ní telepaticky komunikovaly její děti, když byly malé. I moderátor pořadu Patrik Rozehnal má podobný zážitek. A jak s tím souvisí neandrtálci? Jaký pokus vědci udělali v 80. letech, aby prokázali schopnost telepatů? Poslechněte si netradiční téma v závěrečném díle pořadu Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.