Proč v nemoci zhubneme? To není zhubnutí, jen ztráta na hmotnosti, vysvětluje Kateřina Cajthamlová
Když udeří nemoc, často se stává, že zhubneme. Ale záleží na nemoci. „Obecně to zhubnutí není zhubnutí, ale je to ztráta na hmotnosti. Kilo svalů, kilo kostí, kilo tuku váží vždycky kilo a říkám to záměrně. Protože pokud je potřeba nemocné vážit, tak se váží tzv. bilance tekutin. Tak se nejrychleji pozná, kolik jsme odvodnili. Když se zpotíme při horečnatém onemocnění, také ztrácíme tekutiny,“ vysvětluje doktorka Kateřina.
„Takže není to tak, když jdete do fitka a máte pocit, že jste shodili 2 kila – ne to dopijete, to jste jen vypotili. Proto je potřeba to tělu zase dodat zpátky.“
Ani jakákoli změna stravy v době hospitalizace nezpůsobí zhubnutí. „Kilogram tuku se zmetabolizuje zhruba za 14 dní. Proto jakákoli změna v době hospitalizace k tomu nemůže vést. Zbavit se tuku neboli odmetabolizovat trvá nějaký čas, a to se musíme hýbat. V nemoci většinou právě ztrácíme svalovou hmotu.“
I v případě střevních problémů se velmi brzo dostaneme na svoji původní váhu. „Střevo obsahuje 2,5 kilogramů stolice. Pokud se vyprázdní střevní obsah, ubydete na váze těch 2,5 kilogramů. Ale to brzy zase naplníte.“
Nemoc může být restart
V nemoci tělo bere ze zásob, většinou už ze zmiňované svalové hmoty. Někdy se tělo nemůže doléčit, tak jsou podávané infuze, kde jsou živiny. Nebo naopak může být během léčby nějaké jídlo zakázáno, aby se něco doléčilo.
Když už se uzdravíme a začneme se vracet do našeho běžného života, můžeme prodělanou situaci využít pro změnu životního stylu. „Nejprve bychom měli zrehabilitovat organismus a být stabilizovaní. Pokud pacientovi vyhovovala nová strava, tak by se tím měl inspirovat a zajímat se o to, aby se proměnil poměr svalů a tuků. To se projeví víc na centimetrech než na váze. V rekonvalescenci můžeme poměr upravit, to znamená přidat pohyb. Bez toho to nejde.“
A co radí paní doktorka na závěr?
- Zeptat se lékaře, který nás propouští, jakou máme držet dietu a po jakou dobu
- Kdy se můžeme vrátit k naší běžné činnosti
- Kdy přijít na kontrolní vyšetření
Poslechněte si paní doktorku v záznamu celého pořadu Hubněte zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka