Karel Tachovský: Kudy bloudí Odysseus. Ironický apokryf na Odysseův příběh
Slaboch, lhář a pochybovač Odysseus a jeho neslavná pouť. Hořkou aktualizaci homérského mýtu, hru Karla Tachovského Kudy bloudí Odysseus, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Karel Tachovský se na konci padesátých let v literárně-dramatické redakci brněnského studia československého rozhlasu výrazně zasadil o obrodu původní rozhlasové dramatiky – ať už jako dramaturg her Milana Uhdeho, Miloše Rejnuše, Antonína Přidala či Ludvíka Kundery, nebo jako autor vlastních rozhlasových her.
Z jeho původních her si tentokrát připomínáme ironický apokryf na Odysseovské téma, který Tachovský zasadil do dvacátého století. Bájný hrdina je v tomto případě představen jako slaboch, lhář a pochybovač. Autor si pohrává s jednotlivými motivy a postavami z řecké mytologie, aby vytvořil obraz válkou zničené společnosti, ve které nemají velké příběhy své místo. Zůstává jen manipulace, lži, banalita a ironie. Klíčem k Tachovského pojetí jsou slova z úvodu hry:
Však místo Tróje můžeš dosadit kdekteré z mnohých zhanobených měst. A místo našich legendárních jmen dosaď si jména trapně současná. Vždy stejný prach se zvedá nad zemí, vždy stejný dým se táhne troskami, vždy stejný žal a hrobů vrstvení. Jen obzor snad je o stín jasnější...
Odysseovo bloudění je v tomto případě tápáním mezi větším či menším zklamáním a sebeklamem. Hrdina sám koneckonců hořce konstatuje: „Všechny ty třpytné ctnosti válečné pod rukou rozpouští se jako vosk. Co bylo hrdinstvím, je jenom sprostou lží, a chytrost změnila se ve zradu.“ Ostatní známé postavy (Antiklos, Polyfémos, Kirké, Kalypsó, Telemachos, Penelopa) jsou povětšinou ironickými a groteskními zesoučasněnými variantami, nastavujícími hlavnímu hrdinovi zrcadlo.
Některé známé situace jsou převyprávěny jako travestie mytologických vyprávění – Odysseus je například připoután ke stěžni, nikoliv aby se zachránil před Sirénami, ale prostě proto, že je opilý. Tento moment komentuje vypravěč slovy: „Hle, jak nepatrný krůček je od pravdy ke lži v našich dějinách.“ Tachovského moderní Odysseus je nakonec jen zhrzenou troskou, která po letech putování nenachází klid ani po návratu domů – místo milované ženy a syna ho čekají dvě bytosti, které se mu naprosto odcizily.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.