Karel Čapek: Matka. Rozhlasová adaptace slavného protiválečného dramatu v režii Jiřího Horčičky

7. květen 2023

Čapek o Matce prohlásil, že je to „hra krutá a jaksi senzační“, ale že aktuálním námětem chtěl probudit svědomí diváků. Přestože děj zasadil do vymyšlené přímořské země připomínající Španělsko, všem bylo jasné, že zdaleka nepojednává jen o vzdáleném konfliktu. Čapkovo drama z roku 1938, které reflektuje ohrožení národní existence v předvečer druhé světové války, vysíláme v den, kdy si Evropa připomíná její ukončení. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Matka (Jiřina Švorcová), Otec (Vladimír Brabec), Ondřej (Boris Rösner), Jiří (Pavel Soukup), Kornel (Václav Postránecký), Petr (Jiří Plachý), Toni (Martin Velda), starý pán (Ota Sklenčka), mužský hlas z amplionu (Miloš Hlavica) a ženský hlas z amplionu (Jaroslava Adamová)
Připravil: Jiří Hubička
Dramaturgie: Pavel Minks
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: 1988

Myšlenku k napsání Matky dala Čapkovi jeho žena, herečka Olga Scheinplflugová. Dalším inspiračním podnětem byla, jak Čapek sám uvedl v rozhovoru pro týdeník Čin, fotografie španělské ženy klečící nad mrtvolou svého syna, který padl v občanské válce. Tu otiskly v roce 1937 Lidové noviny.

Motiv hrdinství, tu tichého a samozřejmého, tu vědomě tlumeného a odpathetisovaného, ten jež prosakoval pod románovou čapkovou trilogií, pod tolika jeho slovy vědomě krocenými a jeho myšlenky ukázňovanými do zdánlivé nevojácké občanskosti, rozžívá se ve zvýšené intensitě a v lidské i vlastenecké statečnosti, rozmluvami nové hry, jež, nabita nejžhavější časovostí, spolusměřuje k přísnému stylisování.
Otokar Fischer

Příběh ženy, která ztratila ve válce své blízké a brání svému nejmladšímu synovi, aby odešel se zbraní v ruce bránit ohroženou vlast, měl premiéru v únoru roku 1938 ve Stavovském divadle. Titulní roli tehdy ztvárnila pod režijním vedením Karla Dostala herečka Leopolda Dostalová. Inscenace se hrála až do září onoho smutného roku a měla na tehdejší dobu úctyhodných 32 repríz.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?