Kam vede eskalátor přes kopec? Riskování, hloubka, revolta a humor surr-jazzové Carly Bley (1946-2023)

3. listopad 2023

V říjnu 2023 se uzavřel život Carly Bley: autorky, klavíristky, kapelnice a velkého ducha, který vyrostl z tradice jazzu, obohatil ho a přesáhl. Jedinečnost Carly Bley zjednala jejím bandům široké, nadšené publikum: není divu, oplývala hudební hloubkou, nakažlivou emotivní vřelostí a myšlenkovým, ba intelektuálním rozmachem. Dokázala bavit i představovat suverénní nové úhly pohledu. Ostře testovala, jak může být hudba politická, taky však prostě jen psala krásné skladby.

Pavel Klusák představuje hudbu z „chronotransduktivní opery“ Escalator Over the Hill, velkolepé manifestace experimentálních umění vrcholných sixties. Dojde i na spolupráci s politickým Liberation Music Orchestra, nahrávky s jejím výjimečným bandem plným dechařských es i komediální polohu. S Carlou Bley odešla jedna z největších osobností kompozice v jazzu a přilehlém vesmíru.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.