K poctě svatého Václava. Vltava pokračuje v natáčení sbírky Philomela Pia Františka Václava Habermanna

18. leden 2023

Exkluzivní nahrávku z produkce Českého rozhlasu doplní hudba se svatováclavskou tématikou starých mistrů. Připravila Alena Maršíková Michálková.

Po Mši o svaté Ludmile, která vznikla v roce 2021 při výročí 1100 let od mučednické smrti české kněžny, natočil Český rozhlas Mši o svatém Václavu z roku 1747. Nastudování se ujal soubor Czech Enseble Baroque s uměleckým vedoucím Romanem Válkem. Vltava ji odvysílala v rámci programu ke Dni české státnosti 28. září roku 2022.

Mše ke sv. Václavovi Habermannovu představuje nejhonosnější skladbu cyklu a sbírku šesti mší Philomela Pia zahajuje. Z muzikologického hlediska spočívá význam mší především v tom, že se jedná o reprezentativní ukázku hudby barokní Prahy 1. poloviny 18. století. Rodák z Klatov ale vstoupil do hudební historie i skutečností, že jeho sbírku prokazatelně vlastnil Georg Friedrich Händel, který z jejích hudebních motivů čerpal pro svou tvorbu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová