Joseph O’Connor: Hvězda moří

Joseph O’Connor se narodil v Dublinu roku 1963. Napsal deset úspěšných prozaických knih, byl novinářem v Nicaragui, působil jako scénárista, mnoho úsilí věnoval návštěvě irských diaspor ve Spojených státech (navštívil např. devět Dublinů), studoval propojení a vzájemné ovlivňování irské a americké kultury. U nás zatím vyšly v českém překladu dva romány: Hvězda moří a Obchodník. V roce 2008 při příležitosti vydání Hvězdy moří přijel na pozvání nakladatelství Mladá fronta do Prahy.

Debutoval románem Kovbojové a indiáni, v němž rozvíjí jeden ze svých utkvělých motivů, odchod z Irska. O’Connorovi hrdinové z Irska prchají, nejčastěji do Anglie, a za sebou nechávají bídu a osobní tragédie. Především ale opouštějí zemi, která jim skýtá do budoucna málo vyhlídek.

Hvězda moří je monumentální historický román, jímž se autor vrací do 19. století, do období irského hladomoru. Je to velmi temná kniha, vyprávějící osudy několika postav odsouzených k tragickému konci. Podstatná část příběhu, který má několik vypravěčů, se odehrává na palubě lodi, s níž se do Ameriky plaví první třídou irská šlechtická rodina a v podpalubí umírající vyhladovělí ubožáci. Joseph O’Connor v jedné ze svých postav tematizuje samotný fenomén irského vypravěčského nadání, hraje si postmoderní literární hru s možnou inspirací Charlese Dickense v obraze zločineckého Londýna, komponuje román jako příběh se záhadou, k jejímuž rozřešení se pozorný čtenář dostane až na samém konci. V textu používá mnoho citací z tisku, korespondence, pamfletů a dalších dokumentů. To, co se jeví jako ušlechtilé, se v příští kapitole ukáže jako ďábelské, a něco zlotřilého pomůže dobré věci.

O’Connorova Hvězda moří se čte jedním dechem, i když snadné čtení to není, už pro své truchlivé téma. Ke kapitole britských dějin a k pochopení irského údělu však nabízí českým čtenářům (a posluchačům) strhující vyprávění.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.