Josef Pánek: Skutečnost říká „Je to jinak“

4. duben 2018

S románem Láska v době globálních klimatických změn vyhrál v kategorii próza Cenu Magnesia Litera. Josef Pánek není spisovatel profesí, je vědec, molekulární genetik, pracuje v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Žil v Norsku a v Austrálii, procestoval řadu zemí světa.

Když se na delší čas ocitnete v cizí zemi, zažijete kulturní šok. Člověk je postaven do rozporu s tím, co si myslí. Projde přitom určitou sebereflexí a začne vnímat vlastní předsudky. Začne si uvědomovat sama sebe. A najednou zjistí, že celá ta skutečnost, ve které žil, je úplně jinak, říká vědec a spisovatel Josef Pánek.

Molekulární genetik Josef Pánek je autorem knihy povídek Kopáč opálů (2013) a novely Láska v době globálních klimatických změn (2017). Tato novela je nominována mezi šesti knihami v kategorii próza knižní ceny Magnesia Litera, jejíž výsledky byly vyhlášeny 4. dubna večer. V obou literárně zužitkoval zažitou zkušenost z dlouholetých zahraničních pracovních pobytů v Norsku a v Austrálii. Sama odlišná skutečnost nutí postavy jeho textů přehodnotit své předem připravené představy, navyklé postoje, obecně sdílené názory či hodnoty. V situaci krize, kterou tato srážka přináší, hledají klíč k porozumění jiné realitě i sobě. Přitom se často střetávají s obdobně předsudečným souborem postojů těch druhých.

Magnesia Litera má své vítěze. Knihou roku je Taberyho Opuštěná společnost

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery získal za svou publikaci Opuštěná společnost ocenění Kniha roku 2018 při vyhlašování výsledků 17. ročníku knižních cen Magnesia Litera 4. dubna 2018 v Praze.

Jaká je nejlepší česká kniha uplynulého roku? Kdo napsal nejlepší prózu a kdo se podepsal pod nejlepší český překlad? O nejvýznamnějších tuzemských literárních cenách se rozhodovalo 4. dubna.

Josef Pánek přesně ví, kdy začal psát: „Bylo to 13. dubna 2002. Od té doby každý den, hodinu, dvě, tři, ať jsem kde jsem, ať nemocný, nebo zdravý, něco napíšu. Člověk se tím učí se vyjadřovat, hledat náměty. Takhle jsem začal sepisovat. Já tomu ani neříkám psaní. Nejsem spisovatel, nechci být spisovatel, doufám, že ze mě ani nikdy nebude,“ říká poněkud překvapivě autor, jehož novelu Láska v době globálních klimatických změn přijala kritika velmi kladně.

Navíc se hodlá rozloučit s mediální pozorností:

Do literárního provozu jsem vstoupil až teď a zároveň z něj chci rychle vystoupit. Zjistil jsem totiž, že mediální pozornost člověka strašně ruší. Věda je práce, na kterou se musíte hluboce soustředit, a koneckonců na psaní taky. Řekl jsem si, že do 4. dubna (do slavnostního vyhlášení Magnesie Litery), pozvání k rozhovorům a čtení přijmu. Ale pak je konec. A to bude dneska.

Spustit audio