Josef Hiršal: Párkař. Literárně-hudební pásmo ze sbírky parodických básnických nápodob

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Natáčení hry Pokušení svatého Vojtěcha, Jan Hartl

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

„Padesátá léta byl čas, kdy čeští básníci skládali většinou ódy, oslavné zpěvy na tehdejší vůdce, na vítězství pracujícího lidu, na šťastnou komunistickou budoucnost. A právě tehdy k pobavení hrstky přátel vznikla řada nápodob zcela odlišného druhu. Jejich tématem byl hrdina, všední, nenápadný, byť užitečný: PÁRKAŘ,“ podotkl Josef Hiršal ke vzniku textů ze stejnojmenné sbírky. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Gabriela Vránová, Jan Hartl, Jiří Schwarz, Josef Červinka
Připravil: Václav Daněk
Hudba: složil Petr Mandel, hrají Jaroslava Eliášová a Ludvík Hašek
Režie: Josef Červinka
Natočeno: v roce 1992

Jako básník debutoval Josef Hiršal na začátku 40. let pod ochrannou rukou Františka Halase. Po válce jako redaktor pracoval v řadě nakladatelství a souběžně se věnoval překladům. Po roce 1968 a zejména po podepsání Charty 77 nesměl publikovat a v těchto temných dobách spolupracoval s rozhlasovou stanicí Vltava – pod různými krycími jmény.

V Hiršalově obdivuhodné paměti i v hravém i experimentálním přístupu k poezii je možné spatřovat prazáklad sbírky Párkař, virtuózně parodující styl českých básníků – od Tháma po Holana. Společným tématem Hiršalových parodií byl párek, případně postava prodavače párků a sbírka vznikala v temných 50. letech. 

Stolní společnost v čele s Jiřím Kolářem, sedící kolem mramorového kavárenského stolu, se tehdy vesele při Hiršalově recitaci bavila a doufejme, že se těmito „bezelstnými básnickými podvrhy ze lstivé nebásnické doby“ pobaví i posluchači Vltavy.