Josef Čapek: Země mnoha jmen
V alegorické hře o věčném hledání ráje na zemi ukazuje Čapek, že svět, v němž žijeme, je jedinou realitou a má větší smysl ho zlepšovat, než se upínat k radikálním představám o jeho utopickém uspořádání v absolutně spravedlivém řádu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Literární dílo Josefa Čapka není sice tak obecně známé jako dílo jeho populárnějšího bratra Karla, hodnotami je však srovnatelné.
Hra Země mnoha jmen měla premiéru v roce 1923 a reagovala na dogmatickou revoluční rétoriku levicových stran v Evropě. V inscenaci Petra Adlera ze Zlatého fondu uslyšíte mimo jiné herce Jiřího Němečka, Otomara Krejču a Kláru Jernekovou.
Osoby a obsazení: Elan Chol (Jiří Němeček), básník (Josef Chvalina), činitel (Rudolf Pellar), metaři (Karel Beníško a Jiří Pleskot), opilec (Josef Langmiler), milenec (Alfred Strejček), milenka (Klára Jerneková), výrostek (Otomar Krejča ml.), otec (Miloš Willig), matka (Nina Jiránková), stará matka (Blanka Waleská), slepý voják (Ivo Palec), telegrafista (Miloš Rozhoň) a další
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Karel Tachovský
Hudba: Zdeněk Šikola
Režie: Petr Adler
Natočeno v roce 1969.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.