Josef Čapek: Země mnoha jmen

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jmenovka Josef Čapek na domě bratří Čapků v Praze 10

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V alegorické hře o věčném hledání ráje na zemi ukazuje Čapek, že svět, v němž žijeme, je jedinou realitou a má větší smysl ho zlepšovat, než se upínat k radikálním představám o jeho utopickém uspořádání v absolutně spravedlivém řádu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Literární dílo Josefa Čapka není sice tak obecně známé jako dílo jeho populárnějšího bratra Karla, hodnotami je však srovnatelné.

Hra Země mnoha jmen měla premiéru v roce 1923 a reagovala na dogmatickou revoluční rétoriku levicových stran v Evropě. V inscenaci Petra Adlera ze Zlatého fondu uslyšíte mimo jiné herce Jiřího Němečka, Otomara Krejču a Kláru Jernekovou.

Osoby a obsazení: Elan Chol (Jiří Němeček), básník (Josef Chvalina), činitel (Rudolf Pellar), metaři (Karel Beníško a Jiří Pleskot), opilec (Josef Langmiler), milenec (Alfred Strejček), milenka (Klára Jerneková), výrostek (Otomar Krejča ml.), otec (Miloš Willig), matka (Nina Jiránková), stará matka (Blanka Waleská), slepý voják (Ivo Palec), telegrafista (Miloš Rozhoň) a další

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Karel Tachovský
Hudba: Zdeněk Šikola
Režie: Petr Adler

Natočeno v roce 1969.

Spustit audio