John Saunders Lewis

10. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cardiff a Wales - lákadla ve stínu Anglie

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Pásmo o velšském prozaikovi, esejistovi a dramatikovi, jedné z nejvýraznějších osobností velšské kultury a literatury 20. století. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

John Saunders Lewis (1893–1985) byl předsedou hnutí prosazujícího zrovnoprávnění velštiny (dnes tímto prastarým keltským jazykem hovoří 740 tisíc mluvčích, z toho na území samotného Walesu jich je 611 tisíc). Je autorem řady textů, v nichž nabádá k povznesení důležitosti velšského jazyka a kultury. Jeho inspiračními zdroji jsou staré legendy, ale také bolavá místa novodobé evropské historie, zejména druhá světová válka a její důsledky.

Úryvky z vlastních, dosud nepublikovaných překladů autorova díla do češtiny vybral a pořad připravil Dalibor Sudwell.
Účinkují: Václav Neužil, Ladislav Frej, Hana Maciuchová, Igor Bareš, Martin Myšička a Eva Vrbková
Režie: Michal Bureš

Natočeno v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2019.

autor: Dalibor Sudwell
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.