John Saunders Lewis

10. březen 2019

Pásmo o velšském prozaikovi, esejistovi a dramatikovi, jedné z nejvýraznějších osobností velšské kultury a literatury 20. století. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

John Saunders Lewis (1893–1985) byl předsedou hnutí prosazujícího zrovnoprávnění velštiny (dnes tímto prastarým keltským jazykem hovoří 740 tisíc mluvčích, z toho na území samotného Walesu jich je 611 tisíc). Je autorem řady textů, v nichž nabádá k povznesení důležitosti velšského jazyka a kultury. Jeho inspiračními zdroji jsou staré legendy, ale také bolavá místa novodobé evropské historie, zejména druhá světová válka a její důsledky.

Úryvky z vlastních, dosud nepublikovaných překladů autorova díla do češtiny vybral a pořad připravil Dalibor Sudwell.
Účinkují: Václav Neužil, Ladislav Frej, Hana Maciuchová, Igor Bareš, Martin Myšička a Eva Vrbková
Režie: Michal Bureš

Natočeno v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2019.

autor: Dalibor Sudwell
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová