John Millington Synge: Hrdina zapadákova. Divoká irská komedie o outsiderovi, kterého houpačka osudu vynese k jeho pěti minutám slávy

18. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 16. 5.
Gary Raymond jako Christy Mahon na snímku z filmu The Playboy of the Western World podle předlohy Johna Millingtona Synge (1962, režie Brian Desmond Hurst)

Před 150 lety, 16. dubna 1871, se narodil irský dramatik, básník a spisovatel John Millington Synge. Toto výročí na Vltavě připomínáme archivním zpracováním jeho nejznámější komedie Hrdina zapadákova (později častěji uváděné jako Hrdina západu). Příběh outsidera Christyho Mahona, který prchá před zákonem, přesto se ale proti své vůli stane hrdinou a miláčkem žen, poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Drsná poetika díla otištěná v jazyce, charakterech i situacích neztrácí s lety svůj svérázný humor ani nevšední půvab.

Překlad a rozhlasová úprava: Vladislav Čejchan
Osoby a obsazení:  Christy Mahon (Vladimír Hrubý), Starý Mahon, jeho otec, starousedlík (Josef Beyvl), M. J. Flaherty, zvaný Michael James, hostinský (Josef Hlinomaz), Margaret, jeho dcera, zvaná Pegeen Mike (Věra Kubánková), Shawn Keogh, její bratranec (Jiří Pick), Vdova Quinová (Libuše Havelková), Philly Cullen, drobný farmář (Josef Vladimír Švec), Jimmy Farrel, drobný farmář (František Hanus), Sára Tenseyová (Luba Skořepová), Zuzana Brandyová (Anuše Pejskarová), Honorie Blakeová (Marta Kučírková) a Veřejný vyvolávač (Jiří Kadlec)
Hudbu složil: Marek Kopelent. Orchestr řídí: Miloš Zelenka
Dramaturgie: Vladimír Horáček
Režie: Josef Henke
Natočeno: v roce 1961

Hra díky nepříliš uctivému pojednání svérázných venkovanů vyvolala u vlastenecky naladěného publika vlnu odporu a na své premiéře v dublinském Abbey Theatre způsobila největší skandál v dějinách irského divadla.

John Millington Synge se řadí mezi velké irské autory 20. století, a ač ne tolik znám jako James Joyce či Samuel Beckett, je téhož rodu. Sarkastický humor a záliba v extrémních situacích zároveň poukazují na spřízněnost se současnou hvězdou irské a světové dramatiky Martinem McDonaghem.

autoři: Vladislav Čejchan , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová