Johann Nepomuk Nestroy: Zlý duch Lumpacivagabundus aneb Ludrácký trojlístek

30. červenec 2011

V kouzelné frašce Johanna Nestroye Zlý duch Lumpacivagabundus aneb Ludrácký trojlístek pátrají tři věrní braši po pravé blaženosti. Co jim pomůže více – štěstí mocné vládkyně Fortuny nebo láska ochranitelky Amorosy?

Po několikaletém putování se v roce 1831 Johann Nepomuk Nestroy nastálo usadil v populárním Divadle na Vídeňce, aby tu jako herec a dramatik bavil vídeňské publikum skoro třicet let. Napsal přes osmdesát her a ve většině z nich si i zahrál. Dodnes je z nich patrno, že si oblibu obecenstva získaly především živým, ironickým a často velmi aktuálním slovním vtipem. Řeč Nestroyových postav je plná paradoxů, v dialozích se šermuje bonmoty, které zlidověly do podoby okřídlených citátů. Jako dramatik i herec pěstoval Nestroy ve svých hrách také monology (ve zveršované a zhudebněné podobě také kuplety), v nichž se obracel přímo k publiku a přes zákaz dobové cenzury je využíval k aplaudovaným extempore.

02398059.jpeg

Oč větší invenci věnoval Nestroy jazykové stránce svých her, o to méně se zdržoval s vypracováním jejich dějové linky. Děj Nestroyových komedií často není příliš originální, dramatik se opíral se o starší předlohy, využíval pohádkové motivy, i známá schémata z lidové víděňské frašky.

To platí bezesporu i pro komedii z roku 1833 Zlý duch Lumapcivagabundus aneb Ludrácký trojlístek, jednu z Nestroyových nejúspěšnějších her. Tři svobodní mládenci truhlář, švec a krejčí vedou lehkomyslný život plný zahálky a často nad poměry svých skromných živností. Ani jeden z nich se nechce usadit a vést spořádaný rodinný život, za všechno může zlý duch Lumpacivagabundus, který má povedený trojlístek ve své moci. Naštěstí zasáhne král duchů Stellaris a za pomoci víly Fortuny a Amorosy přivede tři brachy do chomoutu i ke štěstí.

Rozhlasovou inscenaci Nestroyovy komedie natočil v roce 1986 režisér Jiří Horčička s Vlastimilem Haškem, Vikorem Preissem a Miroslavem Středou v hlavních rolích. Na Českém rozhlase 3 – Vltava ji vysíláme v rámci letního cyklu Divadelní komedie z německé jazykové oblasti.

Po odvysílání najdete hru po dobu jednoho týdne k poslechu na stránce Hry a literatura ve streamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.