Johann Nepomuk Nestroy: Zlý duch Lumpacivagabundus aneb Ludrácký trojlístek

30. červenec 2011

V kouzelné frašce Johanna Nestroye Zlý duch Lumpacivagabundus aneb Ludrácký trojlístek pátrají tři věrní braši po pravé blaženosti. Co jim pomůže více – štěstí mocné vládkyně Fortuny nebo láska ochranitelky Amorosy?

Po několikaletém putování se v roce 1831 Johann Nepomuk Nestroy nastálo usadil v populárním Divadle na Vídeňce, aby tu jako herec a dramatik bavil vídeňské publikum skoro třicet let. Napsal přes osmdesát her a ve většině z nich si i zahrál. Dodnes je z nich patrno, že si oblibu obecenstva získaly především živým, ironickým a často velmi aktuálním slovním vtipem. Řeč Nestroyových postav je plná paradoxů, v dialozích se šermuje bonmoty, které zlidověly do podoby okřídlených citátů. Jako dramatik i herec pěstoval Nestroy ve svých hrách také monology (ve zveršované a zhudebněné podobě také kuplety), v nichž se obracel přímo k publiku a přes zákaz dobové cenzury je využíval k aplaudovaným extempore.

02398059.jpeg

Oč větší invenci věnoval Nestroy jazykové stránce svých her, o to méně se zdržoval s vypracováním jejich dějové linky. Děj Nestroyových komedií často není příliš originální, dramatik se opíral se o starší předlohy, využíval pohádkové motivy, i známá schémata z lidové víděňské frašky.

To platí bezesporu i pro komedii z roku 1833 Zlý duch Lumapcivagabundus aneb Ludrácký trojlístek, jednu z Nestroyových nejúspěšnějších her. Tři svobodní mládenci truhlář, švec a krejčí vedou lehkomyslný život plný zahálky a často nad poměry svých skromných živností. Ani jeden z nich se nechce usadit a vést spořádaný rodinný život, za všechno může zlý duch Lumpacivagabundus, který má povedený trojlístek ve své moci. Naštěstí zasáhne král duchů Stellaris a za pomoci víly Fortuny a Amorosy přivede tři brachy do chomoutu i ke štěstí.

Rozhlasovou inscenaci Nestroyovy komedie natočil v roce 1986 režisér Jiří Horčička s Vlastimilem Haškem, Vikorem Preissem a Miroslavem Středou v hlavních rolích. Na Českém rozhlase 3 – Vltava ji vysíláme v rámci letního cyklu Divadelní komedie z německé jazykové oblasti.

Po odvysílání najdete hru po dobu jednoho týdne k poslechu na stránce Hry a literatura ve streamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?