Zlý duch Lumpacivagabundus aneb Ludrácký trojlístek. Kouzelná fraška Johanna Nepomuka Nestroye
Viktor Preiss, Vlastimil Hašek a Miroslav Středa jako tři kamarádi ovládáni zlým duchem pátrají v kouzelné frašce Johanna Nestroye po pravé blaženosti. Co jim pomůže více – štěstí mocné vládkyně Fortuny, nebo láska ochranitelky Amorosy? Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Osoby a obsazení: Klížil, truhlář (Vlastimil Hašek), Jehlička, krejčí (Viktor Preiss), Knejp, švec + Hilaris, kouzelnický syn (Miroslav Středa), Lumpacivagabundus (Vladimír Brabec), mistr Hoblík + Stellaris, vládce kouzelné říše (Milan Neděla), Pepi + víla Amorosa (Iveta Dušková), Mystifax, starý čaroděj a kočébr (Zdeněk Martínek), hostinský (Vladimír Krška), Soudek (Oldřich Janovský), hospodyně u Hoblíků (Božena Böhmová), Štrudl (Svatopluk Skládal), paní Palpiti (Slávka Budínová), Camilla + víla Fortuna + Rézinka (Helena Friedrichová), Laura + Kačenka (Taťjana Medvecká), Korouhvička (Dalimil Klapka), Luftík (Jindřich Hinke), 1.sluha (Miloš Rozhoň), 2.sluha (Vladimír Pospíšil) a hostinská (Ludmila Roubíková)
Po několikaletém putování se v roce 1831 Johann Nepomuk Nestroy nastálo usadil v populárním Divadle na Vídeňce, aby tu jako herec a dramatik bavil vídeňské publikum skoro třicet let. Napsal přes osmdesát her a ve většině z nich si i zahrál. Dodnes je z nich patrno, že si oblibu obecenstva získaly především živým, ironickým a často velmi aktuálním slovním vtipem.
Řeč Nestroyových postav je plná paradoxů, v dialozích se šermuje bonmoty, které zlidověly do podoby okřídlených citátů. Jako dramatik i herec pěstoval Nestroy ve svých hrách také monology (ve zveršované a zhudebněné podobě také kuplety), v nichž se obracel přímo k publiku a přes zákaz dobové cenzury je využíval k aplaudovaným extempore.
Čtěte také
Oč větší invenci věnoval Nestroy jazykové stránce svých her, o to méně se zdržoval s vypracováním jejich dějové linky. Děj Nestroyových komedií často není příliš originální, dramatik se opíral o starší předlohy, využíval pohádkové motivy i známá schémata z lidové vídeňské frašky. To platí bezesporu i pro komedii z roku 1833 Zlý duch Lumapcivagabundus aneb Ludrácký trojlístek, jednu z Nestroyových nejúspěšnějších her.
Tři svobodní mládenci – truhlář, švec a krejčí – vedou lehkomyslný život plný zahálky a často nad poměry svých skromných živností. Ani jeden z nich se nechce usadit a vést spořádaný rodinný život. Za všechno může zlý duch Lumpacivagabundus, který má povedený trojlístek ve své moci. Naštěstí zasáhne král duchů Stellaris a za pomoci víly Fortuny a Amorosy přivede tři brachy do chomoutu i ke štěstí.
Rozhlasovou inscenaci Nestroyovy komedie natočil v roce 1986 režisér Jiří Horčička s Vlastimilem Haškem, Vikorem Preissem a Miroslavem Středou v hlavních rolích.
Související
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.