Johann Nepomuk Nestroy: Talisman

V rámci Rakouského roku na Vltavě se opět setkáváme s tvorbou vídeňského klasika Johanna Nepomuka Nestroye. Talismanem, který se ocitl v názvu frašky, je paruka – předmět vskutku magické moci. Svému držiteli Titovi zajistí nečekaný společenský vzestup, zároveň však spouští kolotoč záměn a nedorozumění, jež mohou mít katastrofální důsledky... On-line k poslechu do pátku 1. prosince 2017.

Natáčení hry Cyrano z Bergeracu - Jiří Langmajer

Dramatik, herec a zpěvák, přední představitel a zároveň dovršitel vídeňského lidového divadla, Johann Nepomuk Nestroy (1801–1862) je právem označován za klíčovou osobnost německy psané veselohry. Své hry – napsal jich celkem třiaosmdesát – zakládal mimo jiné i z cenzurních důvodů na improvizaci a jejich satirický osten nešetřil společensko-politické poměry rakouského biedermeieru střeženého metternichovským režimem. Se stejným zápalem a zároveň se schopností výtečně odpozorovat životní detail vykreslil pokřivené charaktery především v lidových a měšťanských vrstvách.

Také komedie Talisman sděluje časté Nestroyovo poselství: lidé nejsou ničím jiným než pouhými blázny osudu. V rozhlasové inscenaci Talismanu, natočené v roce 2002 Otakarem Koskem, se v neúprosném soukolí zákonů frašky ocitá jako Titus Jiří Langmajer. V dalších rolích uslyšíte Danielu Kolářovou, Naďu Konvalinkovou či Terezu Bebarovou.

Osoby a obsazení: Titus Lišák (Jiří Langmajer), Paní z Cypřišova (Daniela Kolářová), Ema, její dcera (Kateřina Vaníčková), Konstance, její komorná (Naďa Konvalinková), Flora, zahradnice (Bára Štěpánová), Semínko, zahradnický pomocník (Bohumil Klepl), Pan Markýz, vlásenkář (Jiří Štěpnička), Salome, husopaska (Tereza Bebarová), Zátka, pivovarník (Bořivoj Navrátil) a Konrád, sluha (Jan Skopeček)

Překlad: Eva Bezděková
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Jana Paterová
Hudba: Vadim Petrov
Režie: Otakar Kosek

Natočeno v roce 2002.

autoři: Jana Paterová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio