Jiří Suchý a Jiří Šlitr: Jonáš a tingl-tangl. Záznam nejúspěšnější hry divadla Semafor

13. únor 2024

Právě v této inscenaci se Jiří Šlitr poprvé objevil i jako herec vedle Jiřího Suchého. Tehdy ještě jeho postava neměla jméno, ale vzniklo slavné, nejen autorské, ale i jevištní duo. Záznam představení z 3. 12. 1963 uvádíme u příležitosti stého výročí narozenin Jiřího Šlitra. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Eva Pospíšilová, Stanislav Navrátil a Karel Turnovský
Natočeno: 1963

Premiéru měl Jonáš a tingl–tangl 18. června 1962 ve Zlíně, poprvé v Praze byla inscenace hrána 18. července téhož roku v divadelním sále Na Slupi. Krátce před tím odešlo ze Semaforu několik hvězd – Miroslav Horníček, Eva Pilarová, Waldemar Matuška. Jiří Suchý proto nasadil tento minimalistický muzikál – kabaretní životopis fiktivního komika Jonáše. Vznikla tak legendární inscenace a postava, ke které se Jiří Suchý vrátil v několika dalších hrách. Jakýmsi pokračováním byl kabaret Jonáš a dr. Matrace z roku 1969. Po smrti Jiřího Šlitra se Jonášovou partnerkou stala postava Melicharové, kterou hrála Jitka Molavcová.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.