Jiří Padevět: Ostny a oprátky. Mikropříběhy dvacátého století
Ani ve chvílích, kdy se tvoří velké dějiny, nepřestávají být jejich aktéři obyčejnými lidmi.
Kdo byl chlapec, kterému mladý Ludwig Wittgenstein namaloval krémem na boty pod nos knírek? Co večeřel Alois Rašín v předvečer vyhlášení republiky a s kým se ve vlaku setká Franz Kafka?
Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět vytvořil mozaiku na první pohled absurdních situací, které se odehrávají ve zlomových okamžicích dějin dvacátého století. Přesvědčivěji než všechna fakta ukazuje, že historie není to, co se popisuje v učebnicích, nýbrž to, co možná právě teď prožíváme, aniž si to uvědomujeme.
V úsporně načrtnutých situacích autor dokazuje, že i ve chvílích, kdy se tvoří dějiny, se lidé potýkají se svými slabostmi, životními stereotypy a představami o budoucnosti. Ve dvacátém století, které lámalo charaktery, rodiny i kosti, se podobných příběhů odehrály tisíce.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Miloš Doležal: Čurda ze Staré Hlíny – příběh parašutisty. Jedna zrada, stovky českých životů
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.