Jiří Ort: Ztracená budoucnost. Sci-fi o putování časem a temnotou vesmíru

4. srpen 2020

Jaká nás čeká budoucnost, když jediná cesta vede zpátky do minulosti? Rozhlasovou science fiction Jiřího Orta poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. V hlavní roli František Derfler.

Překlad a rozhlasová úprava: Jiří Ort
Osoby a obsazení: Lars (František Derfler), Jana (Ivana Valešová), Bert (Ladislav Cigánek), Greg (Jiří Dvořák), Phil (Igor Bareš), Jeanette (Jana Štvrtecká), Linemann (Maxmilián Hornyš), Dr. Grabowski (Jiří Tomek) a hlas počítače (Dana Pešková)
Dramaturgie: Jana Paterová
Zvukový mistr: Josef Daněk
Hudba: Jean-Michel Jarre (Equinoxe)
Režie: Jaromír Ostrý
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1996

Po šesti letech v umělém spánku se probouzí posádka vesmírné lodi Antares. Její členové však postupně začínají ztrácet paměť a v mysli se vracejí stále dál a dál do minulosti. Zdá se, že tento zvláštní degenerativní proces je někým naplánován a řízen a může ve výsledku znamenat nebezpečí nejen pro členy posádky lodi, ale také pro celé lidstvo. Kosmonauti pokračují v putování temnotou vesmíru a také zpět v čase. Jaká je čeká budoucnost, když jediná cesta vede zpátky do minulosti?

Jiří Ort (vlastním jménem Jiří Otevřel) se narodil v roce 1946 v Brně. V roce 1970 emigroval do Vídně, kde se po studiu na Technické univerzitě specializoval na obor počítačové komunikace. Německým posluchačům se představil několikrát odvysílanou sci-fi trilogií Myšlenkový prostor (Gedankenraum, SWR, 1989–1991), do níž patří i hra Ztracená budoucnost.

Mezi tucet jeho dalších rozhlasových titulů patří například hra o Leoši Janáčkovi, který při práci na libretu opery Káťa Kabanová potkává protagonisty Ostrovského hry (WDR, 2005), hra o Friedrichu Schillerovi a jeho láskách (NDR, 2005), nebo proti rasismu namířená tragikomedie Na konci světelná potopa (WDR, 1999), jejíž jevištní verzi uvedlo liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Pro stanici Deutschlandradio Kultur autor realizoval různé literárně-hudební pořady, například o Leoši Janáčkovi, Pavlu Haasovi, E. W. Korngoldovi a dalších. Dílu a životu Leoše Janáčka autor věnoval biografii Pozdní divoch.

autoři: Jana Paterová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio