Jens Peter Jacobsen: Paní Fonssová

23. březen 2014
02998208.jpeg

Jens Peter Jacobson, jeden z předních klasiků dánské literatury (1847-1885), byl botanikem a detailně prostudoval dílo Darwina (také je přeložil do dánštiny), takže charakteristickým východiskem jeho tvorby je propojení literatury a přírodních věd.

V roce 1872 publikoval novelu Mogens, tu lze považovat za první prózu moderního průlomu vůbec. Poprvé se tu v severské literatuře objevuje postava, která se namísto společenskými konvencemi řídí pudy.

O rok později se autor dozvídá, že má tuberkulózu. Od té doby v jeho díle zesilují motivy smrti, pomíjivosti lidského štěstí, plynutí času jako znamení lidské zkázy. Touhy a naděje zůstávají zpravidla nenaplněny, člověk je ve vleku nemilosrdného fungování přírody.

Z díla vynikají především romány Paní Marie Grubbová (inspirace Paní Bovaryvou) a Niels Lyhne (s naturalistickými prvky).

Pesimistická je i řada povídek. Autor se v nich soustřeďuje zejména na psychologii postav v rámci konkrétních dějových scén (literární badatelé poukazují na určitou spřízněnost s Turgeněvem, který byl tehdy na Severu populární). Jacobsen u nás ovlivnil zejména J. S. Machara, Fr. Šrámka a F. X. Šaldu.


Účinkuje:Valérie Zawadská

Autor: Jens Peter Jacobsen: Paní FonssováPřeklad: František FröhlichPřipravila: Marie VaňkátováRežie: Jan Tůma

Natočeno v roce 1992.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby