Jde nám o cílené pozitivní vykolejení, říká kurátorka festivalu Tvárnost paměti
13. srpna v Pardubicích odstartoval cyklovernisáží festival pro veřejný prostor – Tvárnost paměti. Instalace budou v prostoru k vidění až do 11. listopadu.
Festival už podruhé organizuje Galerie města Pardubic, ve které působí jako programová ředitelka Šárka Zahálková. Sama dlouhodobě rozvíjí svůj zájem o veřejný prostor a je také kurátorkou celého projektu.
Výstavní koncept vychází z potřeby upozornit i na jiné příběhy města, které si běžně spojujeme s perníky, Velkou pardubickou nebo renesančním náměstím. Cílem je představit spíše méně známé lokality – proto si umělci po diskuzi s kurátorkou zvolili pro své instalace nebo tzv. situace místa jako jsou městská divočina Červeňák, prostor po zmizelé hydrocentrále nebo břeh řeky.
Veřejný prostor patří k zdravému pojetí demokracie. Není možné mít veřejný prostor bez demokracie a naopak.
Kjetil Kristensen
Výstavu ve veřejném prostoru doplňují i další akce. Z těch nejbližších jde o poslechovou plavbu po řece Chrudimce nebo performance v pardubické hvězdárně doprovázená přednáškou filozofa Lukáše Likavčana. Na festivalu se můžete setkat s díly Jana Dudeška, Comunite Fresca, Andrey Sobotkové, Filipa Jakše, Elišky Perglerové, Ladislava Železného a dalších.
Ve studiu si s Jitkou Kostelníkovou povídali kurátorka festivalu Šárka Zahálková, sochař Matouš Lipus a norský umělec Kjetil Kristensen. Hudbu vybíral Pavel Klusák.
Související
-
Krizi je potřeba si uvědomit, ale neutápět se v ní, říká pardubická kurátorka o eko výstavách
Rakouská umělecká skupina Time’s Up vytvořila v Galerii města Pardubic prostředí, které vás přenese do světa v roce 2047.
-
Zkvalitnit prostředí a dostat sem víc lidí. To je můj plán pro Liberec, říká architekt Janďourek
„Liberec jsem vnímal jako město v dešti a mlze, kde se chodilo z kopce do kopce. Byl pro mě mnohovrstevnatý, neuchopitelný, špatně jsem se v něm orientoval,“ vzpomíná.
-
Participace, hravost, sdílení a nutnost vracet se ke kořenům. To je chomutovský festival Obnaženi
Jak se připravuje mezinárodní festival současného umění v regionu a proč je důležitou součástí programu participace? Na to jsme se ptali organizátorek festivalu Obnaženi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?