Jazzissimo: Larry Coryell (3/3)
Coryell mistrně vládne rozsáhlému elektrickému arzenálu svého nástroje, využívá efekty jako delay, wah-wah nebo třeba fazer. Elektronické vymoženosti mu neslouží jako efekty, jsou začleněny do hry.
Larry Coryell je ročník 1943. Začínal v rockové skupině Free Spirits, zážitky z vystoupení kytaristů Granta Greena, a pak hlavně Wese Montgomeryho, ho obrátily k jazzu. Spolupracoval se svými dávnými přáteli, s bubeníkem Billy Cobhamem a s vibrafonistou Gary Burtonem, v jehož kvartetu hrál v letech 1967/70. Výmluvnými svědky jejich intuitivně vedených dialogů jsou alba firmy RCA – The Duster, Genuine Tong Funeral a Lofty Fake Anagram. Jazzový encyklopedik Leonard Feather dokonce přirovnal muzikantské jiskření tandemu Burton/Coryell k někdejšímu souhvězdí Parker/Gillespie.
Jedna z nejzdařilejších Coryellových nahrávek se jmenuje Spaces a vydala je jeho kmenová společnost Vanguard. Larry tu hraje s McLaughlinem, Chickem Coreou, Miroslavem Vitoušem a s Billy Cobhamem. Oba kytaristé tady doslova soupeří na své nástroje. Ono tam ale jde o něco víc, než o pouhé „soutěžení“. Coryell totiž na této desce, a zejména na pozdějším CD Spaces Revisited postavil dva z milníků světového jazzu. Tady už z původní sestavy zůstal jen Cobham, a kytarovým kolegou Coryella je cikánský fenomén Biréli Lagrene.
Letos 26. března se L. Coryell zaskvěl v pražském Divadle u hasičů. Vystoupil zde sólově i v jam sessionu s flamenkovým kytaristou Juanem Carmonou a jeho skupinou. Zdánlivě odlišné světy ve jménu otevřené muzikality se propojily. Prostě z radosti ze života. Vždyť společný přídavek znamenal výslovně šťastnou hudbu. Larry Coryell zde zavzpomínal na své dávné spoluhráče, na Monka, Minguse, Milese Davise, ale připomněl i vlastní verzi Ravelova Bolera a harmonicky opojné téma Luize Bonfy Karnevalové ráno, z filmu Černý Orfeus. Jako by svoje tóny Coryell stahoval z vertikály vysoko nad stratosférou. Zvuk jaký nemá ve zdejším kraji obdoby. Dávno neslýchaná dynamika. Charisma, které publikum doslova hypnotizovalo. Nedlouho poté Coryellovi bylo jednasedmdesát let.
Larry Coryell a Juan Carmona:Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.