JAZZ NA ÚTERÝ

9. březen 2002

ÚTERÝ 12. BŘEZNA. V další části cyklu Jazzové mezníky nás autor pořadu Antonín Matzner seznámí s osobností americké gospelové, bluesové a jazzové zpěvačky Dinah Washington (9:00). Tématem Beat klubu je Jack Kerouac - hudební inspirátor (23:00).

ÚTERÝ 12. BŘEZNA VE 23:00. Jack Kerouac - inspirátor. Připravil a uvádí Josef Rauvolf. Pořad se zaměřuje na méně známou stránku tvorby tohoto klasika literatury 20. století. Jack Kerouac, kromě toho, že byl vynikajícím a novátorským spisovatelem, měl i vřelý vztah k hudbě, především k jazzu. Zmínky o jazzových hudebnících najdeme ve všech jeho románech, Kerouakův vztah k hudbě ale nebyl pouze platonický. Méně známa je skutečnost, že Kerouac nazpíval řadu jazzových písní, a znalce možná překvapí, jak dobře si vedl. Kerouac dokázal swingovat nejen na psacím stroji, ale i před mikrofonem. V Kerouakově tvorbě se shlédla i řada současných hudebníků, kteří se umělcovou tvorbou i nespoutaným životem nechali inspirovat. Kromě samotného Kerouaka tak uslyšíme například Toma Waitse, Michaela Stipea, Stevena Tylera, Eddie Veddera, Joe Strummera, Johna Calea, Patti Smith, skupinu Morphine či herce Johnnyho Deppa.

00054381.jpeg
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.