Jaroslav Šedivý (10/10)

16. červen 2006

Když v normalizačních letech umýval Jaroslav Šedivý okna v pražských domácnostech, mnozí zákazníci už věděli, že s kýblem a hadrem - glancákem k nim přichází doktor filozofie, renomovaný historik a politolog, který v socialistickém režimu nesmí vykonávat svou práci. Nemohli však tušit, že jejich okna čistí budoucí diplomat, velvyslanec, ministr zahraničí. Vzpomínky muže, který se teprve v prosinci 1989 mohl vrátit ke své profesi a který pak stál u zrodu naší nové zahraniční politiky, uvádí stanice ČRo 3 - Vltava v desetidílném cyklu Osudy. Na úspěšná i trpká léta vzpomíná Jaroslav Šedivý s nadhledem a šarmem. Poslouchejte od pondělí 5. června každý všední den vždy v 11.30.

Jaroslav Šedivý (1929), historik, publicista a diplomat - ale také politický vězeň a po dlouhých sedmnáct let myč oken. Jihočeský rodák vystudoval filosofickou fakultu University Karlovy a do roku 1970 působil v Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii. V době normalizace byl nejprve uvězněn a pak pracoval po sedmnáct let jako uklízeč.

Od prosince 1989 byl poradcem ministra zahraničních věcí Jiřího Dientsbiera, poté velvyslancem ve Francii a od roku 1995 v Belgii a Lucembursku. V té době byl také zástupcem České republiky při NATO. Byl členem vlády Josefa Tošovského jako její místopředseda a ministr zahraničí a pak do roku 2002 velvyslancem ve Švýcarsku.

28. října 2005 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy a od listopadu téhož roku je také nositelem Řádu Čestné legie, což je jedno z nejvyšších francouzských vyznamenání.

Publikoval v mnoha odborných časopisech a je autorem několika historických knih: "Metternich kontra Napoleon", "Děkabristé", "Tajemství a hříchy rytířů templářského řádu". První dvě knížky vydal nejprve pod pseudonymem: teprve po roce 1989 se mohly v novém vydání objevit pod jeho jménem. Z období budování naší nové zahraniční politiky je kniha "Černínský palác v roce nula".

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.