Jaromír Zemina: O umění vidět a viděné sdělovat slovem

6. červen 2014

Vynikající znalec moderního umění, výtvarník, historik umění, literát a fotograf Jaromír Zemina je další z jedinečných osobností vltavské programové řady Osudy.

Fascinuje hloubkou svých znalostí v oborech výtvarném, literárním, hudebním, historickém i jazykozpytném.

Knižně sice mohl začít publikovat až od konce 80. let, ale přátelé mu říkávají, že mají jeho knihy připraveny na svém nočním stolku. Většina jeho objemných publikací vyžaduje při čtení pohodlné křeslo.

Jaromír Zemina studoval na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně dějiny umění a klasickou archeologii, v roce 1959 byl přijat do Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, po dvou letech přešel do Národní galerie, kde působil do roku 1992, většinou ve sbírce moderního umění, kterou v letech 1965–70 také vedl.

V následujícím desetiletí byl hlavním kurátorem sbírky zahraničního umění 19. a 20. století. Za výstavní aktivitu v 60. letech, např. Paris – Prague 1906–1930 v Paříži 1966, 36 artisti cecoslovacchi v Turíně 1967, mu byla udělena Cena Antonína Matějčka.

O umění vidět a viděné sdělovat slovem

Zemina přednáší dějiny umění na katedrách scénografie a alternativního divadla DAMU, je odborným poradcem státních galerií České republiky a členem Mezinárodní asociace kritiků umění AICA. Realizuje desítky výstav moderního umění u nás i v zahraničí, v letech 1992–2005 uspořádal v Turčianské galérii ve slovenském Martině devět velkých výstav českého umění, podílel se na přípravě výstavy Europa, Europa v Kunst-und Ausstellungshalle der BDR v Bonnu 1994.

Mezi nejvýznamnější objevy Jaromíra Zeminy patří zapomenuté dílo Aléna Diviše, Jaromír John, Václav Boštík, výstavami a svými odbornými publikacemi nás sbližuje s Adrienou Šimotovou, Otakarem Slavíkem, Antonínem Slavíčkem...

O viděném a prožitém se s námi Jaromír Zemina podělí v desetidílných Osudech.


Připravila: Eva Ocisková

autor: Eva Ocisková
Spustit audio