Jaromír John: Náčelníkem ploskohlavců

20. červen 2019

Laskavé i ironické vyprávění z otcovského deníku. Kapitolu z knížky Narodil se čte Vladimír Brabec. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Jaromír John, vlastním jménem Bohumil Markalous (16. dubna 1882 – 24. dubna 1952) byl český spisovatel, novinář, středoškolský a vysokoškolský profesor, výtvarný estetik, výchovný pracovník a výtvarný kritik.

Od roku 1910 vyučoval na dívčím reálném gymnáziu v Hradci Králové. V únoru 1915 narukoval do první světové války na Balkánskou frontu, následujícího roku dostal v Albánii úplavici a dočasně ochrnul na dolní končetiny. Roku 1919 se stal redaktorem Lidových novin. Byl členem Devětsilu, působil jako redaktor v časopisech Bytová kultura a Pestrý týden. V letech 1923–1927 externě přednášel dějiny umění na brněnské technice, pracoval v tiskovém odboru vlády.

Patří mezi jemné humoristy, v duchu umělecké avantgardy, jíž byl příslušníkem, oslavuje poezii každodennosti, půvab jednoduchosti. Základní pozicí, z níž pohlíží na člověka, je laskavá ironie, jak dosvědčuje i povídka s nesporně pozoruhodným názvem Náčelníkem ploskohlavců.

Účinkuje: Vladimír Brabec

Připravila a uvádí: Dagmar Hubená
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno v roce 1978.

autoři: Dagmar Hubená , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio