Jana Knitlová: O náhražkách

25. červenec 2018

Kdyby paní Müllerová řekla: „Tak nám zabili smrt, pane Švejku,“ nemohlo by následovat: „Kterou, já znám dvě? “ I menší chytráci totiž vědí, že smrt je jen jedna.

Ještě ji nezabili, ale už se na tom pracuje. Plíživě a rafinovaně: nemluvíme o ní. A o kom se nemluví, jako by neexistoval, říká Oskar Wilde. Pokud je to nezbytné, volíme inspirovaný opis.

Jedna cvičitelka jógy například nahradila tisíce let starý výraz „ pozice mrtvoly“ výrazem „pozice blaženosti“. V některých cukrárnách už neprodávají rakvičky se šlehačkou, ale vaničky.

Prodej kaprů

Často – paradoxně – poslouží k takovému opisu přímo slovo život. Kapra už vám za 20 či 30 korun nezabijí, jen zbaví života, jak hlásají ceníky u většiny vánočních stánků s živým zbožím. Zranění na silnicích už nebývají smrtelná, jen se neslučují se životem.

A o lidi, tím nesloučením postižené, se pak postará Smuteční služba, která někde nahrazuje tu… tu Pohřební. Za poctivou smrt se nám tu nabízí jakási náhražka skutečnosti, soap opera, která se nám z televize rozlézá do života a my si to necháme líbit. Možná i proto, že se nejedná o první náhražku, s níž jsme se smířili.

Ranní úvaha Jany Knitlové: O laskavosti

Libor Pešek

Povedený koncert. Na obláčku potěšení z hudby stoupáme k nebi nebo aspoň ke křišťálovému lustru Dvořákovy síně Rudolfina.

V proslulé cukrárně jsem se ptala na rozdíl mezi kopečkem jahodové zmrzliny za 15 korun a jahodové za třicet. „Ta je přece z jahod,“ vysvětlila prodavačka. „A ta jahodová za patnáct je…?“ „Přece z aroma, ne?“ (debile ), vytušila jsem dodatek.

V oblíbené pražské pekárně mívali výborné kornspitze, ale pokrok nezastavíš, takže si tam teď můžeš vybrat: kornspitz za pět (taková nafouklá hnědě obarvená buchta) anebo pravý kornspitz za 12 korun. Mezi uzenářskými výrobky máme taky na výběr. A co se drůbeže týče, můžete kromě kuřete mít i kuře skutečné, bez antibiotik.  

Když už náhražky, jimiž se udržujeme naživu, nenazýváme pravými jmény, nechme jméno aspoň smrti! O nebezpečích její fyzické likvidace dostatečně vypovídá pohádka Boženy Němcové Dobře tak, že je smrt na světě.

A když se jí pokoušíme zbavit aspoň mentálně, zbavujeme se i života. Právě její vyloučení z našeho slovníku se totiž s životem absolutně neslučuje… leda, že by šlo taky jen o náhražku. Vlastně - proč by nemohla být i náhražka života? Jak by se asi jmenovala? A jak bychom jí asi poznali?

autor: Jana Knitlová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.