Jan Wiener: Bojovník (1-5)

13. listopad 2007

V cyklu Osudy uvádíme četbu na pokračování ze vzpomínkové knihy dvojnásobného exulanta a válečného veterána. Pasáže vzpomínek psané německy přeložil Martin Jeřábek. Připravila Marie Valtrová. V režii Petra Mančala účinkují Rudolf Pellar, Michal Pavlata a Hana Kofránková.

"Nejtěžší, co v životě bývá, je čelit sobě samému", řekl Jan Wiener v rozhovoru pro Pozitivní noviny v souvislosti s vydáním jeho autobiografické knížky Bojovník aneb Vždy proti proudu. Čelit sobě samému musel v životě mnohokrát, ostatně tak jako my všichni. Jednou však sám nad sebou prokazatelně zvítězil. To, když se po válce rozhodl popřít vnitřní nesouhlas s konáním Němců za druhé světové války a jako pedagog začal seznamovat německé mladé lidi s historií střední Evropy.

Když v roce 1939 odjížděl Jan Wiener (narozen 1920) z Čech, musel na ministerstvu financí předložit seznam věcí, které chtěl odvézt s sebou. Úředník, který výběr schvaloval, mu vmetl do tváře: "Čtyři páry bot? Nebudeš mít čas obnosit ani jeden, židáku!" Když se po válce Wiener jako seržant britské letecké armády s tímto úředníkem na ministerstvu znovu setkal, bylo jasné, že se karta obrátila. Ale ne nadlouho. Na rozdíl od úředníka ministerstva financí pana Havránka, který si po letech do důchodu odnášel za vzorné služby státu Řád práce, čekala Jana Wienera po roce 1948 trpká osobní zkušenost s vyloučením ze studií na Karlově univerzitě a následujícím uvržením do pracovního tábora na Kladně.

Teprve na základě pozvání na oběd, který se konal 6. června 1960, a jež obdržel od paní Eleonor Rooseveltové, se mu později podařilo z Československa uniknout. Pozvání se stalo impulsem k tomu, že se rozhodl do USA přesídlit. Všechno, co prožil, mělo smysl. Už jen proto, že mohl své poznání předat vlastním dětem a dalším generacím. Jako profesor na Williams College ve Washingtonu, či jako přednášející na Univerzitě Karlově a pražské fakultě New York University.

Kolik párů bot od té doby Jan Wiener prochodil, bychom jen stěží spočítali. Pravdou zůstává, že má dva domovy - ten první v Praze, kde prožil dětství a mládí a druhý v americkém Lenoxu, kde žije se svou rodinou. V roce 1969 napsal knihu Atentát na Hitlera, v roce 2007 vydal v pražském nakladatelství Lidové noviny autobiografickou knížku Bojovník. Jeho život není literaturou ale svou knížku naplnil vlastním životem. V roce 2001 byla Janu Wienerovi udělena prezidentem Václavem Havlem medaile Za zásluhy 1. stupně.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.