Jan Štifter: Dvakákáčko a Toho dne šel městem Ježíš. Dvě povídky českobudějovického spisovatele
Novinář a spisovatel Jan Štifter nechodí pro náměty svých próz daleko. Nalézá je přímo ve městě, kde žije, tedy v Českých Budějovicích a jejich okolí. Z jeho díla tentokrát vybíráme dvě povídky z knihy Světlo z Pauliny (2020). Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Jan Štifter - letošní čtyřicátník – knižně debutoval před deseti lety novelou Kathy, příběhem o mladé Češce žijící ve spokojeném manželství s šumavským Němcem, která se však po válce musí rozhodnout, zda je pro ni důležitější manželský slib, nebo národnost. O dva roky později vydal novelu Café Groll, vyprávění o mladém lékaři, který měl za první republiky v Českých Budějovicích dohled nad lehkými dívkami a herečkami. Podle této novely vznikla také osmidílná rozhlasová četba. V roce 2018 vychází autorovi román Sběratel sněhu, příběh z českobudějovické periferie, v němž se prolínají tři časové linie a tři různé osudy. Zatím posledním románem Jana Štiftera je venkovská románová kronika z 1. poloviny 20. století s názvem Paví hody.
Dvakákáčko
Dvakákáčko je povídka o úplně obyčejných nudných vztazích a o úplně obyčejné nudné samotě. Příběh o náhodném setkání Dáši a Kamila, dvou třicátníků, kteří spolu kdysi dávno chodili, ale dnes už si žije každý svůj vlastní život.
Zatímco on má v jednom českobudějovickém paneláku 3+1 a v něm ženu a dvě děti, grilovačky na balkoně a k tomu pivko, manželský sex dvakrát týdne – ve středu a v sobotu, ona se zmohla jenom na „dvakákáčko“ v sousedním vchodu, které bude splácet do konce života. Sama chodí běhat, sama se sprchuje, sama si po večerech prohlíží weby s nábytkem. Ale vypadá dobře a břicho má stále ještě pevné, na rozdíl od jejího bývalého přítele.
Toho dne šel městem Ježíš
Všichni se berou a nechávají se u toho fotit, což je dnes skvělý job. Pátky a soboty od jara do podzimu tak tráví mladý českobudějovický fotograf na svatbách, kterými se novomanželé většinou snaží alespoň na chvíli přehoupnout přes svůj společenský status.
A pak potká Jeho. Má bílou tuniku, vlasy v samurajském drdolu a v ruce třímá mobilní telefon. Udělal mu hezkou fotku u sochy Jana Nepomuckého a pozval ho k sobě domů. V tom panelákovém bytě má být jeho dívka Klára, ale už není. Odešla. A zanechala po sobě prázdno i na externích discích se zálohovanými fotografiemi. Opuštěný mladík a jeho tajemný host si u několika lahví červeného povídají o životě. Kdo z nich ví víc?
Související
-
Nevěstince převlečené za kavárny. Víme o nich díky zdravotním knížkám, říká spisovatel Jan Štifter
Jižní Čechy jsou svébytný prostor, ve kterém mají selské rody i pětisetletou historii. Pro kraj je to dar, historie je tam přítomná, říká spisovatel a novinář Jan Štifter.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka