Jan Neruda: Mužatky
Ženská otázka vyvolává mnoho řečí, určitě ale není zbytečná. Jak na tom tedy je naše moderní žena? Bořivoj Navrátil čte fejeton českého žurnalisty, prozaika a básníka 19. století Jana Nerudy. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Literární tvorbu Jana Nerudy ovlivnilo prostředí starobylé a přitom maloměstské Malé Strany, kde se roku 1834 narodil. Přestože nedokončil univerzitní studium (práva, filozofie), byl velmi vzdělaný, zajímal se o literaturu a cestoval (Paříž, Balkán, blízký Orient, Itálie, severní Německo). Vzdělání se stalo také významnou oporou jeho žurnalistického povolání.
Nejrozsáhlejší část Nerudovy literární tvorby úzce souvisí právě s jeho prací novinářskou. Napsal víc než 2000 fejetonů, které podepisoval většinou značkou ve tvaru trojúhelníčku. Jejích prostřednictvím byl v pravidelném kontaktu se čtenáři. Chtěl vyhovět čtenářské potřebě něco se dozvědět a zároveň se bavit. Od fejetonisty proto žádal proměnlivost témat i přístupů: „musí být básníkem, filozofem, učencem, humoristou, kritikem, mužem plným citu, mužem zas skalného citu, ale ze všeho toho smí mít zas jen tak ždíbek, aby nenudil a nebyl jednotvárný“.
V druhé polovině 70. let se Neruda pokusil rozčlenit vybrané fejetony podle žánrových skupin do pětisvazkového výboru. Próza Mužatky patří do svazku nazvaného Studie, krátké a kratší (1876).
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka