Jan Hanuš: Labyrint svět

11. květen 2015

Četba na pokračování ze vzpomínkové knihy českého skladatele.

Poslouchejte na Vltavě od 11. května 2015 vždy v 11:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Významný český skladatel se narodil před sto lety, 2. května 1915. Se svými obětavými, činorodými, uměnímilovnými rodiči a sedmi sourozenci prožil obě světové války, tu první jako nejmladší člen i na tehdejší dobu veliké rodiny. Války a následný komunistický režim se nezvratně podepsaly na jeho osobním i rodinném životě. Nevzaly mu však laskavost a noblesu, s jakou o všech událostech vypráví ve své knize vzpomínek Labyrint svět, původně určené vlastním dětem a vnoučatům.

Za okupace a po osvobození byl Jan Hanuš vedoucím slavného Urbánkova nakladatelství, které založil jeho slavný dědeček František Augustin Urbánek, byl členem výboru Přítomnosti, působil jako redaktor Národního vydavatelství Orbis a do roku 1955 jako hlavní redaktor hudebního odboru Státního nakladatelství krásné literatury, hudby a umění.

Jan Hanuš založil a vedl hudební nakladatelství Panton, byl aktivním členem Svazu československých skladatelů, podílel se na souborném kritickém vydání díla Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Leoše Janáčka...

Přes všechny zážitky, pro někoho jiného jistě fatální, se Jan Hanuš celoživotně neubíral cestou ublíženosti, ale tvorby. Vlastní tvorby umělecké a tvorby kulturního, křesťanského i lidského společenství. Když se ponoříte do jeho vzpomínek, užasnete, jak bohatě a nezištně lze naplnit lidský život.


Čte: Josef Somr

Autor: Jan Hanuš Připravila: Eva OciskováRežie: Hana Kofránková

autor: Eva Ocisková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.