Jaký bude program českých hudebních institucí ke 100. výročí vzniku republiky?

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Jan Kučera, koncert, Valdštejnská zahrada
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Jan Kučera, koncert, Valdštejnská zahrada

Sté výročí vzniku Československa v roce 1918 se letos připomíná desítkami způsobů. A připojí se samozřejmě všechny významné hudební instituce. V úvodních Reflexích letošního roku jsme se ptali dramaturga Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, ředitelky Filharmonie Brno i ředitele České filharmonie.

Už začátkem roku upoutal pozornost hudebně-filmový projekt Orchestru FOK. S živou hudbou se v Obecním domě – kde byla jak známo Československá republika vyhlášena – promítal film Obchod na Korze. Zajímavá je nejen technická a hudební stránka celého provedení, ale i řada čestných hostů. Dramaturg FOKu Martin Rudovský připomněl všechny české i slovenské tvůrce, mnozí jejich potomci byli na koncertě přítomni. A hovoří také o tom, jak bude letos vypadat tradiční Koncert pro Republiku 28. října.    

Trochu jinou tvář mají hudební akce konané v Brně, které shrnuje Marie Kučerová. I tady se některé slavné hudební skladby potkávají s tím, jak konkrétně vyhlášení republiky probíhalo. Vtipné je, že v Brně se tak stalo o den později, tedy 29. října 1918. Filharmonie Brno ovšem vycestuje také do Mnichova a připomene výročí jiné osmičkové události – podepsání mnichovské dohody.

03802386.jpeg

Pro Brno jinak bude tento rok jednoznačně ve znamení 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka, jeho Symfonietta je jedním z hudebních symbolů 1. republiky a městu Brnu ji původně věnoval. A samostatnou linkou je provedení souborného Janáčkova operního díla, o kterém krátce promluví šéfdirigent Janáčkovy opery v Brně Marko Ivanovič. 

03363029.jpeg

Nakonec dostal slovo generální ředitel České filharmonie David Mareček. Také pro tento orchestr jsou oslavy vzniku Československa spojeny jak s domácími akcemi, tak se zahraničními zájezdy – dokonce na dvě nejvýznamnější světová pódia ve Vídni a New Yorku. Nezazní bohužel Sukovo Zrání, které měl v plánu provést Jiří Bělohlávek a – premiéru této skladby zkoušel Václav Talich doslova uprostřed napjatých vzrušených událostí v říjnových dnech 1918. Nejen o tom tedy v prvních hudebních Reflexích letošního osmičkového roku. Postupně se k němu přidají všichni hudební pořadatelé.

Festivalový rok s Leošem Janáčkem

03268987.jpeg

Po obrovském diváckém úspěchu minulého ročníku festivalu Janáček Brno připravuje Národní divadlo Brno 6. ročník tohoto prestižního bienále.