Jak ty vášně hýbou tělem? Souzvuk z korespondence Alžběty Falcké a René Descarta napravuje křivdu v dějinách filozofie
Přestože jsou Alžbětiny dopisy stejně dobře dochované jako mnohokrát překládané a publikované odpovědi René Descarta, málokdo ví, co bystrá a vzdělaná princezna slavnému filozofovi psala. Vltavský Souzvuk tuto křivdu napravuje a přináší korespondenci obou partnerů v dialogu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
S nejslavnějším francouzským filozofem korespondovala Alžběta Česká, prvorozená dcera zimního krále Fridricha Falckého. Proč se ale o nejslavnější princezně v dějinách filozofie neučí děti školou povinné? Důvod je prostý – málokdo ví, co princezna Alžběta Descartovi psala. Přitom jsou její dopisy stejně dobře dochované jako odpovědi René Descarta.
Ještě donedávna se ale široce tiskly a překládaly pouze a jen Descartovy dopisy – bez odpovědí a bez otázek bystré a vzdělané princezny. Sám Descartes si byl ale dobře vědom, jaký impuls jeho myšlení přinesly princezniny přímé otázky a ostré námitky. Bohužel filozofovi příznivci mistrův obdiv k nadané princezně nesdíleli a její dopisy z dějin filozofie vyškrtli.
Tento pořad – Souzvuk z korespondence Alžběty Falcké a René Descarta – je tak nápravou této křivdy v dějinách filozofie a myšlení i jeho cest. V korespondenci starého filozofa a mladičké princezny se myšlení odehrává v dialogu – v rozhovoru mezi dvěma lidmi rozdílnými po všech stránkách, přesto spojenými vášní věci promýšlet a poznávat svět kolem sebe.
Související
-
Jak se vyvolává duch nežijícího filozofa? Projekt Digitální filosof simuluje dialog s mysliteli
Projekt Digitální filosof umožňuje vést virtuální dialog s nežijícími filosofy. Jak významný je potom rozdíl mezi lidskou a umělou inteligencí?
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.