Jak smysluplně využít historickou budovu? V Paříži ji dočasně poskytnou umělcům

21. srpen 2015

Historickou budovu továrny na zubní pastu přeměnila pařížská kulturní asociace Soukmachines v kulturní centrum. I když jen dočasně, do doby než začne rekonstrukce objektu, je to ojedinělý způsob, jak spolupracovat s uměleckými spolky a ochránit prostory před jejich chátráním.

Na starých fotografiích je vidět původní továrna na zubní pastu a pudr pro děti, která vznikla začátkem 20. století. Jednalo se v té době o poměrně luxusní značku, což je patrné i na velkoleposti samotné továrny. Až do roku 1940 se v těchto prostorech vyráběly parfémy a nakonec posledním majitelem byla, až do roku 2007, společnost na výrobu dětského a těhotenského oblečení.

Budova byla dlouhou dobu opuštěná. Až v posledních letech se o ní opět začalo mluvit s velkým zájmem. Pauline Semo ze spolku Soukmachines vysvětluje: „Pavilon má v Nanterre, městě spíš sídlištního typu, velkou historickou a urbanistickou hodnotu. Navíc má strategickou polohu, hned u vlakové linky RER. Radnice se rozhodla objekt zrekonstruovat a vytvořit z jedné části byty a pak i sociální a ekologické centrum.

K tomu dodává druhý z organizátorů záchrany objektu, Yoann Till Dimet: „Majitelem je v současnosti město Nanterre, které dalo budovu na 50 let do správy společnosti Etique. Ta z ní chce vybudovat sociální centrum se solidární komunitní kuchyní, kulturním zázemím a bydlením. Naši asociaci Soukmachines oslovili, abychom tady po dobu 9 měsíců zřídili kulturní a umělecké projekty. Vlastně do doby, než se začne s rekonstrukcí. Aby místo nebylo opuštěné a nechátralo. V listopadu by se mělo začít s opravami a rekonstrukce zabere asi tak dva roky.“

03454219.jpeg

Na zahradě doktor Pierre pěstoval mátu pro svou zubní pastu Místo je ideální k letním open air festivalům, filmovým projekcím i sportům. Velké prostory nabízejí i ateliéry pro třicítku umělců a umělkyň. Yoann říká: „Je fakt, že jsme měli docela dost štěstí. Ve Francii je hodně prázdných a opuštěných budov, ve kterých se nic neděje, chátrají. Často jim stačí, že je tam nějaký hlídač, ale uvnitř se nic nekoná. Tohle je spíš ojedinělý případ, kdy se radnice, tedy v tomhle případě její spravující společnost, rozhodla oslovit nějakou nezávislou kulturní asociaci, aby vytvořila program pro určité místo. Tuším, že v Paříži jsou snad taková místa jen dvě.“

Asociace Soukmachines funguje už 10 let Zaměření asociace vyhledává nejrůznější umělecké akce - od tance, hudby, přes výstavy až po projekce. Vždy na zajímavých místech po celé Paříži a jejím okolí, ne v sálech, ale spíš v továrnách, v metru nebo neobydlených objektech. Yoann: „V Pavilonu je za prvé prostor pro práci a tvorbu, v podstatě celé přízemí jsou ateliéry, které nabízíme jako rezidenční umělecké prostory a soukromé ateliéry na tři až šest měsíců. Nahoře jsou velké sály, určené k výstavám, divadlu nebo k filmovým projekcím. Druhým elementem jsou velké slavnosti, které pořádáme hlavně v zahradách - koncerty, nebo i večeře s rozličnou světovou gastronomií.“

Spustit audio