Jak se žije na střechách domů a v městských vsích? Prozkoumejte město s projektem Illegal Taipei
Jaká je ilegální architektura v tchajwanském hlavním městě Tchaj-pej? Poslechněte si Artcafé s architektkami a autorkami výzkumného urbanistického projektu Illegal Taipei.
Projděte se s námi po příkladech neformální architektury v Tchaj-peji. V rozhlasové komentované prohlídce vysvětlují autorky výzkumného urbanistického projektu Illegal Taipei Kateřina Frejlachová a Martina Svobodová, jak se žije v DIY městských strukturách na střechách domů nebo v městských vesničkách. „Na ilegální architektuře nás baví, že vzniká úměrně k potřebám člověka – recykluje materiály, chytře využívá pozemky a podporuje zahušťování města. Fascinuje nás ale i estetika a vkus konkrétních lidí,“ vysvětluje Martina Svobodová.
Ilegální architektura vzniká úměrně k potřebám člověka.
Martina Svobodová
Při zkoumání Tchaj-peje si autorky projektu uvědomily, že neformální a ilegální zástavba nemusí vždy znamenat nižší životní standard. V těchto strukturách často daleko lépe fungují sousedské vztahy a komunita je semknutější. Život chudších vrstev blízko centra města s sebou tak nese i pozitivní prolnutí společenských tříd, díky čemuž nedochází k tak výrazné segregaci jako je tomu u klasických slumů a favel. „V Tchaj-peji je měřítko zástavby fragmentované. Klasická bloková zástavba je právě vlivem neformální architektury na střechách a uvnitř bloků rozdrolená,“ podotýká Kateřina Frejlachová.
Tematickou hudbu vybíral: Miloš Hroch
Související
-
Odpoutejme se od fixních idejí o podobě měst! Architektky a socioložky ze Spolky dráždí imaginaci
Řešené území není tabula rasa, ale místo, kde se už něco děje. Kolektiv Spolka otevírá nové způsoby mapování míst a zapojuje do nich i veřejnost.
-
Sklady obsazují krajinu. Kniha Ocelová města odhaluje jejich útroby i principy jejich provozu
Kateřina Frejlachová, Miroslav Pazdera, Tadeáš Říha, Martin Špičák tvoří kolektiv editorů, který stojí za knihou Ocelová města. Rozhovor s nimi vede Alžběta Kvasničková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.