Jak se vybírají umělci? Dokumentární film Zkouška umění dostává diváka do zákulisí talentovek
Absolvovat úspěšně přijímací zkoušky na prestižní výtvarnou školu je náročný úkol. Jaké předpoklady, znalosti a talentovou výbavu by měl úspěšný uchazeč mít? Jak se liší přístup pedagogů v různých ateliérech? O tom všem je nový observační dokument Adély Komrzý a Tomáše Bojara s názvem Zkouška umění, který půjde do kin v listopadu. S Adélou Komrzý a vysokoškolskými pedagogy Kateřinou Olivovou a Vladimírem Kokoliou si v ArtCafé povídá Alžběta Žabová.
Související
-
Audio tvorba jako intimní průvodce citlivým tématem sexuálního násilí
Podcast jako intimní průvodce tématem sexuálního násilí. Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou autorka podcastu Hranice násilí Táňa Zabloudilová a audio tvůrkyně Kaitlin Prest.
-
Jak se lze vzdělávat na vysoké umělecké škole? Alternativu představuje i princip sebeorganizace
Jak se rozvíjí nedávno zažehnutá diskuze, která zpochybňuje tradiční mistrovské ateliéry na uměleckých školách?
-
Podcast Na čom makáš? otevírá důležitou diskusi o tlaku na uměleckých školách a v praxi
V podcastu Na čom makáš? řeší jeho autor Peter Kolárčik problematiku vyhoření, motivace a tlaku na výkon. Nina Šimůnková se k tématu vyjadřuje z pohledu psychologie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.