Jáchym Topol: Ohnivé hradby

Připravili jsme pro vás novou trojdílnou četbu na pokračování s názvem Ohnivé hradby. Jejím autorem je spisovatel Jáchym Topol, který ji vytvořil na motivy své nejnovější prózy Chladnou zemí. Text k vysílání upravila Kateřina Rathouská. V režii Aleše Vrzáka čte Igor Bareš.

Připravili jsme pro vás novou trojdílnou četbu na pokračování s názvem Ohnivé hradby. Jejím autorem je spisovatel Jáchym Topol, který ji vytvořil na motivy své nejnovější prózy Chladnou zemí. V první části apokalypticky laděného textu se nejprve ocitáme mezi hradbami Terezína. Hlavní hrdina zde společně s dalšími, především strýcem Lebem, buduje Koménium - komunu, jejímž cílem je zachovat koncentrační tábor celý, bez sebemenší změny. Město však končí v plamenech a protagonista textu uniká do Běloruska. Zde se Topol dotýká otázky, jak představovat hrůzy minulosti v současnosti. Na jedné straně vykresluje masové hroby a válečná zvěrstva, na straně druhé nechává své běloruské hrdiny, aby je prezentovali podle svých představ tím nejautentičtějším, zároveň však nejodpornějším způsobem. Četbu na pokračování připravila Kateřina Rathouská. V režii Aleše Vrzáka účinkuje Igor Bareš.

Četba na pokračování byla natočena v letošním roce jako součást česko-německého projektu Radio D-CZ.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.