Ivan Sedláček: Můj život s Kantilénou. Jak se z dětského školního sboru stalo těleso známé po celém světě?

1. září 2022

Kantiléna spolupracuje s nejvýznamnějšími orchestry a dirigenty, za dobu existence se soubor posunul od nácviku budovatelských písní k středověké duchovní polyfonii.

Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Karel Špalek, Jonáš Rosůlek
Premiéra: 1. 9. 2022
Produkce: Petra Petříčková

Ivan Sedláček je bez nadsázky ikonou nejen českého, ale také světového sborového zpěvu. Že vám toto jméno moc neříká? Není divu. Jednou z jeho vlastností je skromnost, pokora a pracovitost a tak, zatím co jiní jeho kolegové „leštili“ své jméno, Ivan Sedláček se Šlapanickým dětským pěveckým sborem, pozdější Kantilénou pozvolna dobýval svět. Ale ono to ale zase tak jednoduché nebylo.

Sbormistr Ivan Sedláček pochází z hudbymilovné rodiny, která v něm jeho lásku k hudbě prohlubovala. V jinošském věku došlo v rodině k několika tragickým událostem, které ovlivnily jeho vnímání světa a později měly vliv na pojetí přednesu skladeb, které jeho sbory prezentovaly.

Sbormistr Ivan Sedláček: Můj život s Kantilénou

Po studiu na pedagogické fakultě učil krátkou dobu v Ostravě, aby se následně vrátil do Brna, kde získal místo učitele češtiny a dějepisu na škole ve Šlapanicích. Jeho zájem o sborový zpěv a přání ředitelky školy ho vedly v roce 1956 k založení dětského pěveckého sboru, který neměl mít, podle vedení školy, větší ambice než přednes budovatelských písní.

Ve sboru se ale objevilo tolik talentovaných, houževnatých a obětavých dětí, že se zanedlouho dostavily první úspěchy na soutěžích a s nimi také natáčení v rozhlasu a zájezdy do zahraničí. Sbor tak pod vedením Ivana Sedláčka překročil hranici regionu a bylo nutné přikročit k výběru zpěváčků a určit jasnou dramaturgii. Náhoda přispěla k tomu, že se sbormistr rozhodl pro nácvik a prezentaci středověké duchovní polyfonie. Jako protiváhu k této hudbě hledal autory, kteří by psali pro sbor původní díla. Tak vzniklo několik desítek velmi kvalitních skladeb.

Sbormistr Ivan Sedláček: Můj život s Kantilénou

To už se ale Šlapanický dětský sbor přejmenoval na Kantilénu. Přicházejí pravidelná soustředění, další spolupráce s rozhlasem a zájezdy do ciziny včetně Spojených států, Japonska a Francie. Na světových soutěžích získává ta nejvyšší ocenění. Čas ale nemilosrdně běží a tak v roce 2006 předává v té době již legendární sbormistr taktovku svému nástupci Jakubovi Kleckerovi.

Kantiléna je stále v té nejlepší kondici a v duchu odkazu Ivana Sedláčka v interpretaci sborového zpěvu s nejvyššími uměleckými nároky pokračuje dál.

Sbormistr Ivan Sedláček, kterého v pořadu uslyšíte, se nedávno dožil devadesáti let. Kromě něho ještě uslyšíte Magdalenu Koženou, Dadu Klementovou a Jakuba Kleckera.

autor: Karel Špalek
Spustit audio