Ivan Klíma: Hromobití. Výmluvná satira komunistického režimu s výbornými herci

17. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rekreanti v nové odborářské zotavovně Energetik v Rožnově pod Radhoštěm

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rekreace socialistických pracovníků v ozdravovně Předvoj není žádná „dovolená s Andělem“. Tady musí každý přiložit ruku k dílu, když je potřeba ochránit objekt před nekalými povětrnostními živly. Poslechněte si rozhlasovou adaptaci původní divadelní hry českého spisovatele a disidenta Ivana Klímy. V obnovené premiéře ji uvádíme jako připomínku 17. listopadu 1989 a zůstane on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Osoby a obsazení: Landa (Pavel Soukup), Puzrle (Michal Pavlata), Hemele (Soběslav Sejk), Brett (Vlastimil Brodský), Brettová (Jana Synková), Mikuláš (Martin Velda), Simonová (Soňa Dvořáková), Slávek (Milan Neděla), Vedoucí (Tomáš Töpfer) a Hlasatel (Radovan Lukavský)
Dramaturgie: Dušan Všelicha
Režie: Jana Klimentová
Natočeno: v roce 1990

Do rozpadajícího se hotelu v horách přijíždí sedm rekreantů, aby si tu užili vymoženosti podnikové dovolené. Jeden vedle druhého představují skutečně vybrané exempláře socialistického člověka: od bezpáteřního pedantského hnidopicha přes zakyslou udavačku, paranoika skrývajícího se před kolegy z úřadu, tupého a věčně bodrého sportovce, rezignovaného slabošského vědce až po socialistickou femme fatale a svazáckého rebela v kapesním vydání.

Pobyt v socialistické ozdravovně Předvoj má ovšem svůj řád, na jehož dodržování dohlíží nesmlouvavý vedoucí. Pravidla pro rekreanty jsou přísná a režim spartánský. Rekreační zařízení čím dál víc nabývá rysy kárného tábora, ale nikdo ze zúčastněných tím vlastně není moc překvapen. Tyranie vedoucího a jeho všudypřítomného pomocníka Slávka všem připadá normální a snad i nutná.

Kdo v šest hodin ráno nebude mít ustláno předepsaným způsobem, nedostane snídani. A riskuje, že bude vyvěšen na tabuli hanby. Navíc platí, že oběd může obdržet jen ten, kdo řádně obdržel snídani.
Ivan Klíma: Hromobití

Jenže pak se socialistické nebe zatáhne bouřkovými mraky. Co chvíli z nich vyšlehne blesk, který by mohl způsobit nežádoucí hospodářské škody. Bude třeba se pustit do boje s nepřátelskými živly i za cenu jistých obětí.

Čtěte také

Původně divadelní komedie českého spisovatele a disidenta Ivana Klímy z roku 1973 je skvělou a výmluvnou satirou komunistického režimu. Rozhlasového nastudování se tak mohla dočkat až po listopadové revoluci. V dramaturgii Dušana Všelichy hru natočila v roce 1990 režisérka Jana Klimentová a zahráli si v ní výborní herci: Michal Pavlata, Tomáš Töpfer, Jana Synková, Vlastimil Brodský, Pavel Soukup, Soběslav Sejk, Soňa Dvořáková, Martin Velda a Milan Neděla.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...