Ivan Diviš: Teorie spolehlivosti

9. leden 2020

Boris Rösner čte fragmenty a aforismy z mohutného filozofujícího deníku českého básníka, ve kterých autor se sobě vlastní přísností uvažuje nad tvorbou, dílem, poezií, člověkem a jeho údělem. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Nejsem zde od toho, abych propagoval optimismus. Nejsem zde od toho, abych rozmazával pesimismus.(...) Jsem zde od toho, abych svědčil o člověku.

Velký český básník, který ve své tvorbě neznal kompromisy, rozhněvaný kritik moderního světa – Ivan Diviš. V roce 1969 emigroval do Německa, kde pracoval jako redaktor v Radiu Svobodná Evropa, po roce 1989 se vrátil do vlasti. Napsal 20 básnických sbírek, jednu knihu pro děti a Teorii spolehlivosti – soubor nadčasových deníkových záznamů, sumu svého myšlení z let 1967–1999. 

Všechno, co říkáme, mluvíme v soukromí, ve společnosti, v zaměstnání – je z devadesáti procent lež. Jak to pak může dopadnout se společností, jak to může dopadnout s námi? Řeč, mluva, původně božský prostředek komunikace, se změnil v prostředek lži, zločinu a nakonec vraždy. Zkusím, třeba dnes, mluvit dvacet minut pravdu – budu vyveden ze závodu jako opilý, který ovšem scestně, ale přece jen mluví pravdu, tj. vymlouvá, vyříkává obsahy, jež každý z nás v sobě chová, ale skrývá, zamlčuje.

Fragmenty z knihy, za kterou byla Ivanu Divišovi v roce 1995 udělena Státní cena za literaturu, vybíral dlouholetý redaktor Českého rozhlasu, básník a někdejší Divišův přítel Rudolf Matys. 

Účinkuje: Boris Rösner

Připravil: Rudolf Matys
Režie: Petr Adler
Natočeno v roce 2000.

autor: Rudolf Matys
Spustit audio