Italská literatura se od české liší emocionalitou, my jsme větší cynici, říká ředitel Světa knihy Radovan Auer
Chtěli bychom vzdát hold lidem, kteří žijí pro knihy, píší je, čtou, půjčují. Obor si prochází nelehkým obdobím, svět je zmítaný nepořádkem, a tak i Svět knihy by rád pomohl ukrajinskému knižnímu průmyslu, říká ředitel největší knižní přehlídky u nás Radovan Auer. Ve Vizitce ale s Markétou Kaňkovou mluvil i o tom, proč se ke knihám přesunul od filmu anebo proč se rozhodl obnovit Šumperský okrašlovací spolek.
Jako student ekonomie na univerzitě v Pardubicích sbíral Radovan Auer zkušenosti coby tajemník poroty na karlovarském filmovém festivalu a dodnes vzpomíná na historky, kterými ostatní porotce bavili Arnošt Lustig nebo Ivan Passer. Později, po absolutoriu FAMU, filmy produkoval, podílel se například na vzniku klipů srdcové kapely Priessnitz, na jejímž koncertě byl už coby čtrnáctiletý v roce 1989, a pracoval také jako producent na Ondříčkových Samotářích. Záhy ho však začal ubíjet nepoměr mezi vynaloženým úsilím a počtem lidí, kteří se přijdou na film do kina podívat, a v roce 2014 se začala psát jeho další profesní zkušenost – stal se marketingovým ředitelem projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. I o této zkušenosti včetně svého tipu na „vítěze“ z měst soutěžících o titul pro rok 2028 ve Vizitce mluvil.
Nakonec si ho podmanily knihy – v současnosti už sedmým rokem vede knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Čestným hostem letošního sedmadvacátého ročníku je Itálie, o níž organizátoři usilovali několik let. Nakonec se hodila spojnice se sto lety česko-italských vztahů. „Itálie je kolébkou literatury, vychází od ní ale také podněty aktuální. Od česky psané literatury se ta italská liší větší emocionalitou, jde víc do nitra. Češi jsou cyničtější,“ míní Auer. Má radost, že na Světě knihy se představí jak tamní literatura pro děti, romány, thrillery, tak i literaturu faktu anebo takzvaná young adult literatura. Mezi jeho programové tipy patří debata psychoanalytika Luigiho Zoji s ekonomem Tomášem Sedláčkem anebo představení druhého dílu bestsellerové ságy Sicilští lvi od spisovatelky Stefanie Auci.
Dlouhé fronty na kyjevském festivalu
Právě pestrý doprovodný program, který cílí na intelektuály, oborové profesionály i třeba rodiče s dětmi, je podle Auera devizou pražského Světa knihy. Ve Vizitce detailně mluvil i o inspirativním knižním veletrhu Book Arsenal v Kyjevě, který si pro svou svěžest a obří zájem mladých lidí oblíbil už před pěti lety.
Čtěte také
„Fascinoval mě nejen počet mladých lidí, ale jeho celková evropskost. Já si v Kyjevě nefotil žádné památky, ale dlouhou frontu na veletrh, hipsterské kavárny a různé barber shopy,“ vzpomíná Auer s tím, že letošní Svět knihy chce v sekci Literatura jako hlas svobody podpořit svébytnou ukrajinskou literaturu i lidi, kteří ve válkou sužované zemi knihy vydávají. Do Prahy tak přijede patnáct ukrajinských nakladatelů, svébytná ukrajinská literatura se pak bude prezentovat v rámci třiceti programů.
Ačkoliv je Radovan Auer natrvalo usídlený v Praze, rád se vrací do rodného Šumperka a do Jeseníků. V Šumperku v roce 2015 s přáteli obnovil Okrašlovací spolek, který se snaží o příjemnější život v tomto městě, a zasadil se například také o překlad a nové vydání dějin Šumperka. Ty původně vyšly roku 1920 v němčině.
Zveme vás do stánku Českého rozhlasu na 27. ročníku festivalu Svět knihy 2022!
Jiřího Vyorálka nyní můžete slyšet každý den od 23:00 na Vltavě číst příběhy Tonyho Pagody, hrdiny románové prvotiny Paola Sorrentina. A tuto sobotu se s ním můžete potkat i na veletrhu Svět knihy Praha, kam zavítají i spisovatelé Michal Ajvaz a Jakuba Katalpa, aby poodhalili vltavský letní program.
Program stanice Vltava
10. 6. pátek
16:00 – 17:00 Četba s hvězdičkou: premiéra Jakuby Katalpy
11:00 - 12:00 České léto na Vltavě: Michal Ajvaz – Druhé město
12:00 – 13:00 Četba s hvězdičkou: Paolo Sorrentino – Tony Pagoda a jeho přátelé
12. 6. neděle
11:00 – 12:00 Poslechy rozhlasových her a četeb
12:00 – 13:00 Poslechy rozhlasových her a četeb
Související
-
Když byl ještě mír... Vydejte se do Lvova, kulturní metropole západní Ukrajiny, s Večerem na téma
Ukrajinská města už nikdy nebudou stejná. Do Lvova se před osmi lety vydala Alena Zemančíková. Dnes se za městem i za pořadem, který o něm tehdy natočila, ohlíží zpět.
-
Je lepší počkat na další generaci, aby se vyřklo, co mělo být vyřčeno, říká Lenka Horňáková-Civade
Nejen ekonomka, bankovní specialistka a podnikatelka, ale i malířka a spisovatelka – to je Lenka Horňáková-Civade, která se před lety přestěhovala z ČR do Francie.
-
Paolo Sorrentino: Tony Pagoda a jeho přátelé. Poezie, vulgarita i něha v příbězích plných nostalgie
Tony Pagoda se vrací o něco starší, nostalgičtější, stále však schopný vtipně glosovat svět, který se od dob jeho mládí tolik změnil, i život kolem sebe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.