Irena Troupová, sopranistka, Jan Dušek, skladatel a klavírista

03580909.jpeg

Sopranistka Irena Troupová a skladatel a klavírista Jan Dušek společně natočili kompletní písňovou tvorbou Viktora Ullmanna.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Irena Troupová patří k hvězdám v oblasti interpretace tzv. staré hudby, v poslední době se čím dál víc zaměřuje i na hudbu 20. a 21. století.

Skladatel a klavírista Jan Dušek si před rokem "naordinoval" pauzu od soudobé hudby, kterou hrál v posledních letech. Nově se rozhodl zaměřit na hudbu barokní - konkrétně na Johanna Sebastiana Bacha. Proč ho u nás klavíristé tak často nehrají?

Díky Bachovi se seznámil se skvělou, u nás nepříliš známou, klavíristkou Xiao-Mei Zhu, která je jednou z tzv. Maových dětí. Její kariéra odstartovala v až v jejich 45 letech, což je na dnešní dobu pozdě. Ve vysílání jsme si vyslechli její nahrávky skladeb Scarlattiho, které natočila v Praze.

V nedávné minulosti spolupracoval Jan Dušek s dětským pěveckým sborem Výšinka z Liberce, pro který napsal tři cykly písniček na lidové texty a k tomu dětské oratorium Apollon, ze kterého si také pustíme ukázky. Práci s dětmi se v současnosti věnuje i ve Velké Británii, kam přesídlil na nějaký čas a stal se učitelem klavíru. Vzhledem k tomu, že jeho žáci jsou různých národností, je zajímavou zkušeností srovnávat různé mentality a přístupy k učení. "To se v ČR zase tak moc nepoštěstí mít žáky Indy, Číňany, Angličany," říká Jan Dušek.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.