Indiánské léto ve vltavské Povídce

10. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Indián na koni

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Co spojuje prózy Milady Součkové, Geronima, Jaromíra Štětiny nebo Eduarda Petišky? Téma indiánů, původních obyvatel Ameriky a hrdých bojovníků proti útlaku. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Na americkém severu se období na konci podzimu, kdy jsou dny ještě slunečné a listí stromů se barví do žluté a červené, říká indiánské léto. Podle některých tento výraz pochází od námořníků, kteří v tomto čase vyplouvali na Indický oceán. Jiní připomínají starou indiánskou legendu o krvi zabitých medvědů, která stoupá z půdy do stromů a jejich listy barví do ruda.

Název indiánské léto jsme si vypůjčili pro sérii vltavských povídek. Spíš než barevný závěr podzimu v nich ale rezonuje téma indiánů, původních obyvatel Ameriky a hrdých bojovníků proti útlaku.

Milada Součková: Indiánská povídka (Bahia del Sueňo)

Účinkují: Daniela Kolářová, Michal Pavlata, Hana Brothánková
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1996

Hravě vyprávěný text začíná úvahou o tom, zda je dnes ještě možné napsat indiánskou povídku. Je pravda, že svět indiánských příběhů zmizel? A zmizel proto, že už nejsme dětmi, nebo zmizel ve skutečnosti?

Geronimo: Paměti náčelníka Apačů

Účinkuje: Miloš Stránský
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Nataša Budačová, Boris Taufr
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2016

Čtyřicet let bojoval za svobodu svého kmene, dvacet let pak prožil v rezervaci jako válečný zajatec. Vzpomínky apačského náčelníka a šamana, který se do amerických dějin zapsal jako „nejhorší indián všech dob“.

Jaromír Štětina: Píseň o Hiawathovi

Účinkují: Jan Dvořák, Pavel Oubram
Připravil: Luboš Koníř
Režie: Luboš Koníř
Natočeno: v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu v roce 2013

Povídka nás zavede do Frýdlandského výběžku na severu Čech, kam zavítá stárnoucí americký indián a válečný veterán, aby si připomněl události, které se zde odehrály těsně před koncem druhé světové války.

Eduard Petiška: Běloši a Indiáni

Rozhlasová úprava: Dagmar Hubená
Účinkují: Karel Höger, Eva Klepáčová, Jiřina Šecová, Karel Šebesta, Bohumil Švarc
Režie: Jana Bezdíčková
Natočeno: v roce 1975

Kdo jsou běloši? Nevěrný muž a jeho milenka na opalovacím lehátku před zapadlou chatou v lese… A indiáni? To je kluk s lukem a šípy, kterému se tu s matkou a jejím milencem nudí, a také osamělý muž, který přichází k chatě, aby si zde připomněl něco, co se stalo už před mnoha lety…

Spustit audio