Jaké české technické artefakty dobyly svět? Legendární tramvaje T3 nebo motocykly Jawa představí seriál o československých designových ikonách

Tramvaj T3-Coupé

Legendární československá tramvaj T3 na podzim oslaví 60 let. Na konci listopadu roku 1962 poprvé vyjelo několik vozů s charakteristickou dvojicí kulatých světel – uživatelsky přívětivý a mimořádně krásný design této kolejové legendy oceňují odborníci, designeři i cestující veřejnost dodnes. Málokdo ale ví, že tétrojky se v obrovských sériích exportovaly do světa, především tedy do spřátelené ciziny. Vyrobilo se jich bezmála 14 tisíc kusů. 

autor: David Hamr | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.