Hrozí nám supervulkány?

03053770.jpeg
03053770.jpeg

Největší sopečné výbuchy v dějinách naší planety měly dalekosáhlé důsledky pro život na Zemi – avšak i dnes vědci zkoumají, jestli by opět nemohlo dojít k erupci tzv. supervulkánů.

Vědci už dnes nepochybují o tom, že jak podnebí, tak život na naší planetě v minulosti výrazně ovlivňovaly obrovské výbuchy sopek. Se silnou vulkanickou činností s následnou změnou klimatu je spojováno například vůbec největší vymírání živočišných a rostlinných druhů v dějinách Země, ke kterému došlo přibližně před 250 miliony let.

Při výbuchu sopek se do ovzduší dostává velké množství sopečného popela, který se roznáší podél celé zeměkoule, takže při největších erupcích může zasypat rozsáhlé oblasti ve vrstvách tlustých i několik metrů, do vzdálenosti stovek kilometrů. V atmosféře výrazně omezí průchod slunečních paprsků, což má za následek ochlazení. Sopečné aerosoly zase mohou zesilovat skleníkový efekt – vše s řadou důsledků pro další procesy na Zemi. Proto není divu, že seizmologové a vulkanologové sopky pečlivě sledují a studují roli supervulkánů v dějinách.

Spustit audio
autoři: Jana Olivová, Karel Kratochvíl