Historik kartografie Josef Chrást
Mgr. Josef Chrást, historik kartografie, oceněný letos v soutěži mladých vědců nakladatelství Academia.
Zájem o historii a studium kartografie se u mladého absolventa Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze spojily v jeho diplomové práci Vlivy a recepce starších i soudobých kartografických děl v dílech kartografů 16.-18. století.
Nakladatelství Academia letos jeho práci ocenilo v soutěži mladých vědců v kategorii věd o neživé přírodě. Cenou je slibný publikační start: Chrástovu práci vydá nakladatelství Academia knižně.
Autor se v ní zabývá především dvěma nejstaršími mapami své rodné Moravy: mapou Pavla Fabricia, která vyšla tiskem v roce 1569, a málo známou mapou Jana Amose Komenského z roku 1624.
Co se dá vyčíst z těchto starých kartografických zobrazení? Jak je jejich tvůrci dělali? Jaké poklady ukrývá (a na současné výstavě představuje) mapová sbírka Univerzity Karlovy? I tyto otázky položí Josefu Chrástovi moderátorka Telefonotéky Blanka Stárková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.