Historik František Šmahel obdržel Národní cenu vlády Česká hlava

19. listopad 2013

Národní cenu vlády Česká hlava letos získal mezinárodně uznávaný historik, odborník na dějiny pozdního středověku profesor František Šmahel.

Hlavní ocenění je udělováno jako Národní cena vlády Česká hlava a představuje nejvyšší vědecké vyznamenání v České republice.

Za svůj mimořádný tvůrčí přínos ve studiu českých dějin v evropském kontextu tuto cenu letos získal mezinárodně uznávaný historik, odborník na dějiny pozdního středověku, zejména na období lucemburské dynastie a české reformace, profesor František Šmahel, člen Učené společnosti České republiky.

Byl ředitelem Historického ústavu Akademie věd, učil na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a byl členem mnoha zahraničních i domácích vědeckých institucí, publikoval řadu vědeckých prací.

Podařilo se mu vybudovat Centrum medievistických studií jako společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd a v současné době zde pracuje jako zástupce ředitele. Před rokem 1985 nemohl dlouhá léta z politických důvodů působit ve svém oboru:

Knihy a studie Františka Šmahela o dějinách lucemburského období, husitství, Karlovy univerzity, středověké filozofie a humanismu byly přeloženy do mnoha jazyků.

autor: Jana Olivová
Spustit audio