Historik František Šmahel obdržel Národní cenu vlády Česká hlava
Národní cenu vlády Česká hlava letos získal mezinárodně uznávaný historik, odborník na dějiny pozdního středověku profesor František Šmahel.
Hlavní ocenění je udělováno jako Národní cena vlády Česká hlava a představuje nejvyšší vědecké vyznamenání v České republice.
Za svůj mimořádný tvůrčí přínos ve studiu českých dějin v evropském kontextu tuto cenu letos získal mezinárodně uznávaný historik, odborník na dějiny pozdního středověku, zejména na období lucemburské dynastie a české reformace, profesor František Šmahel, člen Učené společnosti České republiky.
Byl ředitelem Historického ústavu Akademie věd, učil na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a byl členem mnoha zahraničních i domácích vědeckých institucí, publikoval řadu vědeckých prací.
Podařilo se mu vybudovat Centrum medievistických studií jako společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd a v současné době zde pracuje jako zástupce ředitele. Před rokem 1985 nemohl dlouhá léta z politických důvodů působit ve svém oboru:
Knihy a studie Františka Šmahela o dějinách lucemburského období, husitství, Karlovy univerzity, středověké filozofie a humanismu byly přeloženy do mnoha jazyků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.