Hans Fallada: Pijan. O propadu jednoho spořádaného obchodníka

Světové uznání mu přinesl román s názvem Občánku, a co teď? z roku 1932, přesto se z německého spisovatele Hanse Fallady, který by si ve svých čtyřiceti letech mohl užívat slávy, stal zlomený člověk. Svůj pád popsal v románu Pijan. V podání Pavla Soukupa poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Účinkuje: Pavel Soukup
Připravil: Pavel Soukup
Překlad: Věra a Karel Houbovi
Hudba: Pavla Schönová
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: 2004

Román Pijan spisovatele Hanse Fallady (1893–1947) vyšel posmrtně roku 1950. Prozaik v něm vypráví příběh Ervína Sommera, který jako spořádaný obchodník v nevelkém městě propadne alkoholu, začne zanedbávat práci a společensky upadá. Po konfliktu s manželkou je uvězněn, načež končí v nelítostném soukolí psychiatrické léčebny, kde lidé sestupují na dno. Sommer se snaží z pekla uniknout, ale marně – soukolí ústavu je nelítostné.

Fallada v tomto románu zúročil vlastní životní zkušenosti: sám byl v podobném ústavu na nucené léčbě v době nacistického teroru v roce 1944. Propašoval do ústavu papír a tajně psal jako o záchranu zdravého rozumu drobounkým písmem svůj mistrovský román. 

Román Pijan zdaleka není jen sugestivním portrétem slabocha, který podlehl alkoholu. Je příběhem o krutosti tzv. spořádané společnosti, o nemilosrdném soukolí byrokratického světa a o nelítostných lidech.

autoři: Pavel Soukup , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...