SERIÁL

Gustav Meyrink: Golem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zjevení Golema. Z cyklu ilustrací románu Gustava Meyrinka Golem, kresba pastelem a křídou

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Tajemná pražská zákoutí a především staré Židovské ghetto jsou dějištěm románu pražského německého spisovatele Gustava Meyrinka Golem. Vypravěč se po náhodné záměně klobouku v restauraci přenáší v čase do druhé poloviny 19. století a prožívá zde osudy rytce kamejí Athanasia Pernatha. Tajemný příběh na pomezí snu a skutečnosti v podání Jiřího Ornesta poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Německý spisovatel Gustav Meyrink (1868–1932) přišel do Prahy za svých gymnaziálních studií a žil tu v letech 1885–1904. Přestože zbytek života prožil v Bavorsku, byla to právě Praha, která zásadním způsobem ovlivnila jeho život a především dílo.

Děj nejznámějšího Meyrinkova románu Golem (1915) se odehrává v pražském židovském ghettu a v jeho pozadí vystupuje proslulý hliněný sluha pražského rabbiho Löwa, kterého vytvořil pomocí kabalistické magie. Golem dosáhl záhy čtvrt milionu prodaných výtisků.

Česká kritika se ke Golemu téměř jednohlasně postavila odmítavě. Gershom Scholem, jeden z největších světových znalců židovské mystiky, však později o Meyrinkově knize pronesl případnější soud: uvedl, že to, co se v ní vydává za kabalu, jsou spíše hinduistické ideje, a uzavřel, že exotická atmosféra knihy a její smysl pro mystické dryáčnictví svědčí o tom, že autor zkrátka dokázal výrazněji než jiní „épater les bourgeois“, tedy pohoršovat měšťáky.

Účinkuje: Jiří Ornest

Překlad: Eva Pátková
Připravila: Marie Vaňkátová
Režie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 1993.

Spustit audio
autoři: Petr Turek , Tvůrčí skupina Drama a literatura