Guillaume Apollinaire nejen o Praze. Poslechněte si povídky francouzského básníka
Pražský chodec, Piemontští poutníci a Ubrousek básníků. Poslechněte si tři povídky z knihy Kacíř a spol. francouzského básníka Guillauma Apollinaira, jednoho ze zakladatelů moderní poezie. Najdete je on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Zejména sbírky Alkoholy a Kaligramy, ve kterých Guillaume Apollinaire (1880–1918) využívá metodu tzv. pásma, jsou často spojovány s počátkem nového básnického směru. Tvorba vychází z pocitu měnícího se světa – mizí klasický, vázaný verš, je ignorována interpunkce a rytmus, báseň se stává volně plynoucím proudem myšlenkových asociací.
Na Vltavě si Apollinairovo dílo tentokrát připomínáme ve třech povídkách.
Pražský chodec
Povídka Pražský chodec je inspirována autorovým pobytem v Praze roku 1902 a patří k nejzajímavějším textům zahraničních spisovatelů o tomto městě. Vypráví se v ní mimo jiné o jednom neobvyklém setkání...
Piemontští poutníci, Ubrousek básníků
Litanie Piemontští poutníci vypráví o neutuchající víře v zázrak, když venkovské poutní procesí rozčeří srdcervoucí setkání bývalých milenců. Ubrousek básníků je melancholicky zasněným tragickým příběhem čtyřlístku mladých umělců, ve kterém autor pátrá po smyslu uměleckého snažení.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.